A A+ A++

O tym, że kard. Stefanowi Wyszyńskiemu zależało, by społeczeństwo polskie nie uległo osłabiającym podziałom przypomniał bp Piotr Greger podczas inauguracji wystawy w centrum Bielska-Białej prezentującej zdjęcia z pogrzebu Prymasa Tysiąclecia sprzed 40 lat. Ekspozycja pt. „Doświadczanie wspólnoty”, ukazująca czarno-białe zdjęcia autorstwa obecnego senatora, a kiedyś dziennikarza Jana Marii Jackowskiego, stanęła dziś na bielskim Placu Chrobrego.

Obok 35 czarno-białych fotografii umieszczono na wystawie krótkie historyczne opracowania w języku polskim i angielskim.

Plenerową wystawę przybliżył dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej Lesław Werpachowski. Wśród uczestników byli m.in. samorządowcy z sejmiku województwa śląskiego, przedstawiciele katowickiego Urzędu Marszałkowskiego oraz działacze Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”.

Bp Piotr Greger w swym słowie zwrócił uwagę, że przypadająca w tym roku 120. rocznica urodzin Stefana Wyszyńskiego, 75-lecie jego nominacji papieskiej na biskupa lubelskiego oraz 40. rocznica śmierci hierarchy to okazja, by lepiej poznać tę niezwykłą postać przed ważnym wydarzaniem, jakim będzie wrześniowa beatyfikacja sługi Bożego.

„W czasach ogromnie trudnych dla naszej Ojczyzny, między innymi dzięki jego niezłomnej postawie, której ceną było wygnanie z diecezji i pobyt w odosobnieniu, Kościół w Polsce i rodacy mogli zachować wolność ducha” – zauważył i wskazał na opatrznościowy charakter posługi Prymasa.

Zdaniem biskupa, wystawa wpisuje się w trudny czas obostrzeń epidemicznych, które mocno ograniczają, a czasem wręcz uniemożliwiają, przeżycie bogactwa wspólnoty poprzez dar spotkania z drugim człowiekiem.

Wystawę przygotowało Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Wicedyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Robert Kępa przypomniał, że ekspozycja została już zaprezentowana w stolicy województwa śląskiego. Na Placu Chrobrego w Bielsku-Białej pozostanie do 10 sierpnia 2021 r. Potem te same zdjęcia można będzie zobaczyć w Częstochowie.

Jednym z organizatorów wystawy na terenie województwa śląskiego jest Panteon Górnośląski.

Uroczystości pogrzebowe prymasa Wyszyńskiego, który zmarł na chorobę nowotworową 28 maja 1981 r., odbyły się w niedzielę, 31 maja. Mszę odprawił specjalny wysłannik papieski, watykański sekretarz stanu abp kard. Agostino Casaroli. Liturgię na Placu Zwycięstwa w Warszawie koncelebrowało ponad 50 biskupów z całego świata, w tym m. in. ówczesny arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Joseph Ratzinger.

Po Eucharystii kondukt z trumną wyruszył do katedry na Starym Mieście, gdzie ciało prymasa spoczęło w krypcie arcybiskupów warszawskich. W 1986 r. przeniesiono je do specjalnie wybudowanej kaplicy w północnej nawie katedry.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUczniowie nadrobią zaległości. Ministerstwo proponuje więcej zajęć
Następny artykułAkcja Lato: Świetna zabawa z piłką ręczną