A A+ A++

Reprezentacyjny hotel Bielska-Białej „President” od ponad roku jest zamknięty. Czy to już kres pełnej tradycji działalności hotelarskiej w tym zabytkowym budynku? Dzisiaj więcej jest niewiadomych spowitych tajemniczym milczeniem właścicieli obiektu niż możliwych do ustalenia faktów.

Ktoś chcący wynająć miejsce w hotelu nie ma nawet szans dowiedzieć się, że obiekt jest nieczynny. Działa bowiem strona internetowa, ale próżno w niej szukać informacji o aktualnym statusie Presidenta. Można oczywiście dzwonić pod wskazane numery telefoniczne. Ale nikt nie odbiera. Nie sposób się też skontaktować oficjalnie z kimkolwiek zarządzającym obiektem, nie mówiąc już o właścicielach, spółce Birch. Jednym słowem dzisiejszy hotel President, to czarna magia. Od kiedy zaprzestał działalności, a było to w pod koniec 2019 roku, z powodu rozkręcającej się pandemii, w budynku funkcjonuje jedynie kasyno. Ale to zupełnie odrębna firma, nie mająca nic wspólnego z hotelem.

Cisza i pustki


Kiedy pisaliśmy pierwszy raz o tym, że President wciąż nie jest dostępny dla gości hotelowych, w jego recepcji można było jeszcze kogoś zastać. Dzisiaj nawet ona świeci pustkami. Wchodząc do zabytkowego budynku drogę zastępuje nam jedynie ochroniarz z kasyna.
– Nikt tu z hotelu nie pracuje – wyjaśnia, a na pytanie, czy posiada jakiś kontakt do kogoś z hotelu kręci przecząco głową. – Trzeba może szukać na stronie internetowej, my nic nie wiemy, jesteśmy całkiem inną firmą.

Na hotelowej stronie internetowej, jak już wiadomo, niczego aktualnego znaleźć nie można prócz zapewnień o hotelowych wygodach, „unikalnej atmosferze, ponadczasowym klimacie oraz nieopisanych rozkoszach podniebienia”. Nic z tego nie pozostało – restauracja owszem, istnieje, ale preniosła się na bielski rynek, klimat jest, ale po wejściu do budynku, kiedy oczy napotykają czarną kotarę grodzącą wejście na schody, bardziej przypominający atmosferę budowaną w filmach grozy.

Nieznana przyszłość


Hotel, z prawno-administracyjnego punktu widzenia, wciąż jeszcze istnieje i bynajmniej nie jest tak, że nic się nie dzieje. Dla przykładu w marcu tego roku został przez prezydenta Bielska-Białej zwolniony z podatku na kwotę blisko czternastu tysięcy złotych w ramach rekompensaty skutków pandemii. Dwa miesiące wcześniej z kolei ZUS rozłożył firmie na raty konieczność zapłacenia składek w kwocie ponad dziesięciu tysięcy złotych. Jak to się wszystko ma do marki firmy i samego hotelu?
– Jeśli nagle się otworzy, to na pewno będzie mu trudno, bo konkurencja przecież nie śpi – uważa Krzysztof Mrowiec, były dyrektor „Prezydenta”, kiedy ten jeszcze był własnością gminy.
Został sprzedany firmie Birch w lipcu 2007 roku, bo była to konieczność wynikająca z przepisów prywatyzacyjnych.

Obecna sytuacja hotelu martwi też pierwszą jego dyrektorkę po przejęciu obiektu przez prywatnego właściciela.
– Wielska szkoda, że hotel został tak zawieszony właściwie w próżni – mówi Maria Makal – Młynarska, specjalistka z branży hotelarskiej. – Włożyliśmy w niego ogrom pracy, aby uzyskać chociażby czwartą gwiazdkę. Sam remont budynku był wielkim wyzwaniem. Firma poniosła naprawdę spore nakłady na to, aby przywrócić budynkowi dawną świetność, nie mówiąc już o tym ile zrobiono wewnątrz obiektu, aby wszystko było zgodne z obowiązującymi standardami.
Jaki więc los czeka bielskiego „Presidenta”? Nie sposób dzisiaj na to rzetelnie odpowiedzieć. Na pewno, jeśli nadal będzie miał być hotelem, czeka go spore wyzwanie. Całkiem też możliwe, że budynek zmieni swój charakter.


Budynek mieszczący Presidenta powstał w 1892 roku i był budowany od początku jako właśnie hotel. Pierwszą nazwę nadano mu na cześć cesarza Franciszka Józefa I – „Kaiserhof”. Została ona zmieniona trzydzieści lat później na nazwę „Prezydent”. Tym razem na cześć prezydenta Gabriela Narutowicza. Przetrwała ona aż do 2007 roku, kiedy to hotel i budynek od miejskiej spółki „Hotel Prezydent” przejęła firma Birch i nadała obiektowi nową nazwę – „President”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrzęsienie ziemi w Pakistanie. Waliły się domy, są doniesienia o ofiarach
Następny artykułZarzuty dla aukcyjnego oszusta