„Święty Mikołaj ma twarz Chrystusa” – podkreślił ks. por. Krzysztof Włosowicz, proboszcz parafii wojskowej pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku-Białej podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Mikołaja, które odbyły się 11 grudnia w bielskiej katedrze. Sumie koncelebrowanej przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.
W kazaniu kapłan wskazał, że mimo zmieniających się czasów i ludzi wartości związane z postacią św. Mikołaja są wciąż aktualne. „Są to wartości ponadczasowe, wartości, które nigdy nie zginą, wartości, dla których ludzie potrafią poświęcić wszystko, nawet własne życie. Uczysz nas, Mikołaju, że więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” – powiedział kaznodzieja i przypomniał, że w Polsce jest około 300 kościołów pod wezwaniem tego patrona ubogich i dzieci.
Zauważył, że św. Mikołaj uczy modlitwy i pracy. „Chrystus podaje dziś każdemu z nas trzy konkretne drogowskazy adwentowe, drogowskazy, którymi odznaczał się patron parafii i którymi powinniśmy i my sami” – dodał, wymieniając ewangeliczne wezwanie do podążania Chrystusową drogą, głoszenia odważnie słowa i trwania przy Bogu bez względu na okoliczności. „Święty Mikołaju i ty zakręcasz nas do tego samego: wychodziłeś do ludzi, oznajmiałeś im wielką miłość Boga i byłeś Jemu wierny do końca” – stwierdził i powtórzył, że święci mają twarz Chrystusa.
„Niech ten niedościgły patron będzie dla nas wzorem, jak żyć na wzór Ewangelii i jak stać się przyjacielem Chrystusa” – zaapelował na koniec.
Uroczystości odpustowe zakończyły adoracja Najświętszego Sakramentu, odmówienie Litanii do św. Mikołaja oraz błogosławieństwo eucharystyczne, udzielone przez biskupa.
Bielska katedra należy do najstarszych zabytków miasta. Kamienna świątynia pod wezwaniem św. Mikołaja stanęła tu w 1443 r. W 1447 erygowana została parafia, która zarazem otrzymała status głównej kościelnej jednostki administracyjnej w mieście. Patron parafii, otaczający szczególną opieką kupców, był też patronem miasta.
Od 1559 do 1630 r. kościół ten, podobnie jak większość świątyń katolickich na terenie Śląska Cieszyńskiego, znajdował się w rękach ewangelików. Wielokrotnie katedrę trawiły pożary i niszczyły żywioły.
Obecnie w ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Mikołaja pochodzący z 1845 r., a twórcą figury patrona umieszczonej na fasadzie, podobnie jak dwóch pozostałych rzeźb, był artystą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS