Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w lutym stopa bezrobocia w Bielsku-Białej była taka sama jak w styczniu i wynosiła 2,7 procent. To niewiele w porównaniu ze średnią krajową.
W Polsce kształtowała się bowiem w tym czasie na poziomie 6,5 procenta (identycznie jak w styczniu). W województwie śląskim wyniosła 5,2 procent (wzrost o 0,1 punktu procentowego), a w powiecie bielskim 4,6 procent (także wzrost o 0,1 punktu procentowego) .
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej zarejestrowało się w tym czasie 620 osób, o 76 więcej niż w miesiącu poprzednim. Z tego blisko 70 procent to bezrobotni powracający do rejestracji po raz kolejny. Wśród nowo zarejestrowanych prawie 54 procent stanowiły kobiety. Natomiast niespełna 7 procent osoby, które jeszcze nigdy nie pracowały.
Na bezrobotnych czekało 1008 ofert pracy (15 skierowanych było do osób niepełnosprawnych), o 78 mniej niż w styczniu. 15 z tych ofert zatrudnienia skierowanych było do osób niepełnosprawnych.
Jeśli chodzi o osoby z wykształceniem wyższym poszukiwani byli: psycholog, asystent prawny, starszy księgowy, technolog/konstruktor, specjalista do spraw logistyki, nauczyciel oligofrenopedagog, specjalista ds. sprzedaży, specjalista ds. kadr i płac, nauczyciel przedszkola, nauczyciel elektryk, nauczyciel informatyki, nauczyciel fizyki, nauczyciel chemii. W przypadku osób wykształceniem średnim oferty skierowane były między innymi do: pracownik biurowy, referent ds. administracyjno-kasowych, księgowy, fizjoterapeuta, spedytor krajowy/międzynarodowy, doradca klienta, elektryk. Z kolei jeśli chodzi o osoby z wykształceniem zawodowym praca czekała na:
pomocnika operatora maszyn do tworzyw sztucznych, operator obrabiarek, szwaczka, elektromonter, ślusarz, robotnik budowlany, kucharz, kierowca C+E, krawiec, magazynier, elektryk, mechanik samochodowy, wulkanizator, fryzjer, sprzedawca;
Najwięcej ofert dotyczyło pracowników z wykształceniem podstawowym. To najbardziej poszukiwani byli: pracownik produkcji amortyzatorów, operator maszyn, magazynier, pomocniczy robotnik budowlany, kontroler jakości, szwaczka maszynowa, dostawca potraw, pracownik gospodarczy, pomocnik cukiernika, kierowca kat. D, pakowacz ręczny, sprzątaczka, pracownik przy pracach leśnych, kierowca samochodu dostawczego kat. B, kontroler jakości wyrobów przemysłowych.
Na bezrobotnych czekało też 26 miejsc tak zwanej pracy subsydiowanej (dotowanej):
Jedno dla osoby z wykształceniem wyższym – stażysta, asystent architekta krajobrazu. Siedemnaście z wykształceniem średnim – pomoc administracyjna, rejestrator medyczny, asystent prawny, pracownik biurowy, asystent koordynatora ds. sprzedaży, asystent pośrednika w obrocie nieruchomościami, sprzedawca/serwisant, fryzjer, tatuażysta. Pięć dla osób z wykształceniem zawodowym – fryzjer, sprzedawca-serwisant, asystent brygadzisty obsługi przewiązki, pizzerman. Trzy dla osób z wykształceniem podstawowym – pomocnik grafika, ślusarz, frezer.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS