A A+ A++

Szanowna Redakcjo, piszę w takiej sprawie, która dla wielu osób w obecnej sytuacji może wydawać się śmieszna, a wręcz karygodna. Jednakże należy też zrozumieć drugą osobę. Przede wszystkim, piszę w swojej osobie jak i swojego kolegi. Dotyczy to także reszty środowiska biegowego. W internecie panuje dezinformacja i ogólny bałagan. Na odpowiedzi ministra zdrowia, pojawia się wiele pytań, a jeszcze więcej domysłów i interpretacji. Wielu z nas, “tuptusiów, dreptaczy” biega w jakimś celu.

Ja biegam dla zdrowia, zaś mój kolega ma spore problemy psychiczne, a dzięki bieganiu łatwiej mu się funkcjonuje. Kiedy nie może biegać, stara się to zastąpić spacerem, jednakże to mu wcale nie pomaga.

Zabronienie mu całkowicie biegania, mogłoby być opłakane w skutkach. Oczywiście posiada on papiery, jednak to nie o tym chciałam napisać.

Może warto byłoby dowiedzieć się od tomaszowskiej Policji jak to wygląda?

Bo ja dzisiaj, tj. 1.04.2020 biegałam i byłam mijana przez patrol policji i nic się nie stało. Biegam niedaleko bloku w miejscu, gdzie tak naprawdę nie ma ludzi.

Czy Policja może mnie ukarać mandatem? A co jeśli pójdę na stadion Lechii? Policja tam wejdzie i ukaże mnie za to, że biegam sama? W oddali  50-60m od chodnika i ogrodzenia?

Czy można biegać samemu, ale nie po mieście?

Mój kolega, o ktorym wspominałam powiedział, że może codziennie dostawać mandaty po 30 tysięcy, ale nie przestanie biegać.

Dlatego martwię się o to, bo raczej, żadnego z tych mandatow by nie zapłacił, a nawet  takiego 500 zł, ponieważ nie pracuje.

Myślę, że wielu osobom pomogłaby Panstwa interwencja i odpowiedź.

TAK, NIE, SAMEMU, NA ODLUDZIU.

Oczywiście pytania przekazaliśmy rzecznikowi tomaszowskiej Komendy Powiatowej Policji i czekamy na odpowiedź. Wskażemy jednak na konkretny przepis  

§ 5. W okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Pol-skiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze, z wyjątkiem przemieszczania się danej osoby w celu:

1) wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub pro-wadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1950 i 2128), a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspól-nym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

3) wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu;

4) sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych

Jest to ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Co te zapisy oznaczają? Otóż to, że nie liczy się forma aktywności ale jej cel. Jeśli więc biegniecie na poranną mszę, lub wykonywać pracę wolontariacką, to mandat żaden Wam nie grozi. Oczywiście możecie pobiec do sklepu po bułki. Na poważnie jednak, jest wiele schorzeń przy których zaleca się aktywność fizyczną. Lekarze zalecają ją między innymi, kiedy w naszym organizmie jest zbyt niska ilość tzw. dobrego cholesterolu, co może grozić m.in. udarem. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Dąbrowa Górnicza: Wydłużono termin opłat za użytkowanie wieczyste i przekształcenie
Następny artykułRzecznik Praw Obywatelskich: Powinien zostać wprowadzony stan klęski żywiołowej