A A+ A++

6 marca 2022 roku odbył się w Grodkowie po raz szósty Narodowy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, a była to jego X edycja ogólnopolska. Tegoroczny bieg odbywał się w cieniu wojny, którą toczą wojska rosyjskie na terenie sąsiedniej Ukrainy.


Mając na uwadze te bieżące, tragiczne wydarzenia Pani Danuta Trzaskawska – koordynator lokalny BTW w Grodkowie w swoim powitaniu przypomniała, że bardzo wielu młodych żołnierzy zginęło walcząc o wolną Polskę, którą dławił najpierw okupant niemiecki, a potem sowiecki – już byliśmy przekonani, że odnieśli po latach zwycięstwo zza grobu, ale ostatnie dni zachwiały nas w tej wierze, bo okazuje się, że imperializm rosyjski – żyje, a władcy Moskwy nadal marzą o podboju świata.

Powracając do Żołnierzy Wyklętych zacytowała słowa pieśni poświęconej bohaterskiemu żołnierzowi, zastępcy ‘Bartka”, zamordowanego przez ubeckiego bandytę w 1946 roku.

Gdzie jesteś Janku, szuka Cię mama,
Wyszedłeś z domu bez pożegnania.
Mundur ubrałeś, karabin wziąłeś,
Janek Przewoźnik „Ryś”.

Następnie Pani Trzaskawska zacytowała słowa Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2008 roku, który ostrzegał w Tbilisi –  „Świetnie wiemy, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę!”

I okazało się po latach – dziś Ukraina, a co będzie jutro?      

Następnie Pani D. Trzaskawska wyraziła nadzieję, którą podzielają wszyscy Polacy – wierzymy jednak, że Ukraina nie podda się nawale rosyjskiej i miejmy nadzieję, że jak najmniej lub w ogóle nie będzie matek wołających i płaczących – „Gdzie jesteś synku, gdzie jesteś córko – szuka Cię mama.”

W dalszej części przemówienia znalazły się słowa – Pamiętajmy o wszystkich obrońcach naszej Ojczyzny, którzy za Nią oddali przez wieki życie, zwłaszcza  w walce z imperializmem moskiewskim, wspomnijmy tych, którzy walczą i giną dziś na Ukrainie, broniąc się przed najazdem rosyjskim. Choć nie zapominamy, jak trudne były przez wieki relacje Polaków i Ukraińców, zwłaszcza jakich ogromnych krzywd doznaliśmy w latach „rzezi wołyńskiej”, to dziś przywołajmy słowa właściwe chrześcijanom  – „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”.

Pani D. Trzaskawska zaapelowała – pomni tych słów dajmy świadectwo naszej solidarności z walczącą Ukrainą wspomóżmy ich ofiarą pieniężną – zbiórka taka z inicjatywy Fundacji Wolność i Demokracja odbywała się podczas tegorocznych biegów w całej Polsce. Nazwa zbiórki:  Biegniemy Ukraino Z Pomocą

Oczywiście jak corocznie celem Biegu było oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a w Grodkowie uczestnicy biegu szczególny hołd zawsze oddają pamięci zamordowanych przez funkcjonariuszy UB           i NKWD – 30 żołnierzy ze Zgrupowania VII Okręgu Śląskiego Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka” działającego na Śląsku Cieszyńskim, a których zbiorową mogiłę odkrył w 2016 roku w lesie w pobliskim Starym Grodkowie zespół archeologiczny pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

W tegorocznym biegu uczczono bohaterów zbiorowych – Dziewczyny Niezłomne, Dowódców Wyklętych, żołnierzy Polski Walczącej – kilka sylwetek tych żołnierzy widniało na koszulkach, które otrzymali zawodnicy, a hołd należny jest każdemu Żołnierzowi Niezłomnemu.

Zanim rozpoczęły się biegi Pani Danuta Trzaskawska – jako koordynator lokalny i reprezentant Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Grodkowie, która była w tym roku organizatorem biegu – przywitała  przybyłych gości: m. in. Pana Michała Sieka – Opolskiego Kuratora Oświaty, Pana Marka Antoniewicza – Burmistrza Grodkowa, Panią Barbarę Dybczak – Wójta Gminy Skoroszyce, Pana Wojciecha Komarzyńskiego – Dyrektora Oddziału opolskiego ARiMR, Pana Tomasza Różę – Radnego Powiatu Brzeskiego, Pana Jana Szczygła – przedstawiciela Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego, Pana mł. insp. Zbigniewa Stanowskiego – Komendanta Powiatowego Policji w Brzegu, Panią Dorotę Muziewicz – Przewodniczącą  Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Grodkowie i innych gości

Szczególnie gorąco zostały powitane Panie Henryka Gruszka i Aleksandra Moroń, przedstawicielki rodzin Żołnierzy Niezłomnych pomordowanych w Starym Grodkowie – córki ppor. Tadeusza Przewoźnika ps. Kuba, który był szefem ochrony Oddziału „Bartka” oraz bratanice kpt. Jana Przewoźnika ps. Ryś (zastępcy mjr. Henryka Flamego ps. Bartek), który został zamordowany w okolicach Starego Grodkowa, a miejsce jego pochówki dotąd jest nieznane. 

Pani Danuta Trzaskawska powitała bardzo serdecznie wszystkich uczestników obydwu biegów, a było łącznie ponad 250 zawodników – dzieci w wieku szkolnym, a nawet przedszkolnym wraz z rodzicami, młodzież szkolna oraz osoby dorosłe w różnym wieku, a bez ich udziału nie byłoby tego biegu!

Start i meta tegorocznych biegów usytuowane były w ładnej scenerii grodkowskiego Rynku tuż przy Ratuszu, a trasy wiodły ulicami Grodkowa, dróżkami Parku „Cegielnia” i w części Tarnowa Grodkowskiego.

O godz. 12.00 rozpoczął się bieg na dystansie 1963 m – ukończyło 117 osób, a zwycięzcami zostali (wszystkie czasy brutto):

w kategorii „open kobiet”:

I miejsce – Aurelia Bohdziul z Grodkowa z czasem 09:26 min., która także zwyciężyła w kategorii „mieszkanka Grodkowa”;

– II miejsce – Magdalena Połednik ze Skoroszyc z czasem 09:28 min.;

– III miejsce – Anna Dziuba z Grodkowa z czasem 09:33 min;

w kategorii „open mężczyzn”:

– I miejsce – Tomasz Szczepański z Brzegu z czasem 06:49 min.,

– II miejsce – Grzegorz Jacheć  z Lubszy czasem 06:59 min.;

– III miejsce – Waldemar Banachowski z Brzegu z czasem 07:21 min

Ok. godz. 12.30 zawodnicy wystartowali do biegu na dystansie 5 km – ukończyło bieg 135 osób: osoby, a zwycięzcami zostali

w kategorii „open kobiet”:

– I miejsce – Marzena Boczkowska z Lewina Brzeskiego z czasem 20:00 min.,

– II miejsce – Edyta Berger z Otmuchowa z czasem 22:42 min.;

– III miejsce – Monika Kiedrowicz z Oławy z czasem 09:33 min;

w kategorii „open mężczyzn”:

– I miejsce – Maciej Grzybowski z Grodkowa z czasem 18:12 min., który oczywiście zwyciężył w kategorii „mieszkaniec Grodkowa”;

– II miejsce – Rafał Rusznica z Opola czasem 18:13 min.;

– III miejsce – Paweł Białowąs z Oławy z czasem 18:14 min.  

Organizatorzy wręczyli także dyplomy w kategorii „najliczniejsza ekipa” dla Runners Team Nysa oraz w kategorii „najliczniejsza rodzina” dla TEAM WOŚ –  rodzina Woś startuje w licznym gronie od 2018 roku.

Koniecznie trzeba wspomnieć, że najmłodszym uczestnikiem biegu był właśnie przedstawiciele rodziny Woś – mały Antoni Woś rocznik 2021 i całą trasę biegu na dystansie 1963 m pokonał w wózku dziecięcym przy pomocy swojej mamy.

 Skoro najmłodszy, to wymieniamy także najstarszego uczestnika biegu i to na dystansie 5 km – to Pan Zenon Puszczewicz z Pisarzowic rocznik 1941! – nie był ostatni, jesteśmy pod wrażeniem i zaszczyceni, że Pan Puszczewicz udział w naszym biegu, ponieważ to wspaniały sportowiec i wzór dla młodych ludzi.

Zwycięzcy biegów w ww. kategoriach i w wielu innych kategoriach otrzymali oprócz specjalnych dyplomów, także puchary, nagrody książkowe i rzeczowe.

Pani Danuta Trzaskawska po zakończeniu biegów podziękowała za obecność i wsparcie Pani Henryce Gruszce i Aleksandrze Moroń córkom Żołnierza Wyklętego Ponadto organizatorzy złożyli podziękowania i także za pośrednictwem mass mediów dziękują za patronaty honorowe, których udzielili:

– Pan Sławomir Kłosowski – Wojewoda Opolski;

– Pani Cecylia Gonet – Przewodnicząca Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego;

– Pan Michał Siek – Opolski Kurator Oświaty;

– Pan Marek Antoniewicz – Burmistrz Grodkowa;

– Pani Barbara Dybczak – Wójt Gminy Skoroszyc

Serdeczne podziękowania skierowane zostały do wszystkich, dzięki którym odbyły się bieg, a korzystając z gościnności prasy organizatorzy dziękują jeszcze raz za okazaną życzliwość i wsparcie finansowe, materialne i logistyczne Panu Markowi Antoniewiczowi – Burmistrzowi Grodkowa, Pani Barbarze Dybczak – Wójtowi Gminy Skoroszyce za ufundowanie wspaniałych pucharów, Panu Wojciechowi Komarzyńskiemu – Dyrektorowi Oddziału Opolskiego ARiMR – także fundatorowi pucharów oraz podziękowania za wsparcie materialne i ogromną pomoc wielu instytucji, organizacji i firm oraz wszystkich osób zaangażowanym w przygotowanie i organizację imprezy, wolontariuszy wydających pakiety startowe, numery startowe, pracowników Domu Kultury, policjantów WRD KPP w Brzegu i Komisariatu Policji w Grodkowie, funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Grodkowie, druhów Ochotniczej Straży Pożarnej, harcerzy z drużyny ZHP w Grodkowie, ratownikom medycznym, w szczególności za zapewnienie wspaniałego zabezpieczenia trasy biegu.   

Podziękowania składają organizatorzy Panu Krzysztofowi Druszcz i firmie ZmierzymyCzas.pl   z Opola za profesjonalną obsługę biegu w zakresie pomiaru czasu.    

Nie zabrakło także podziękowań dla przedstawicieli mass-mediów, w szczególności Radio Opole, Kwartalnika Wyklęci, Gościa Niedzielnego (Opolskiego), Panoramy Brzeskiej i Głosu Powiatu.

Ponieważ nie sposób wymienić wszystkich darczyńców i osób zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie zawodów organizatorzy przekazali im specjalne podziękowania w formie dyplomu lub przekażą w najbliższym czasie.     

Jeszcze raz Pani Danuta Trzaskawka w swoim imieniu i organizatorów Biegu Tropem Wilczym w Grodkowie składa podziękowania wszystkim uczestnikom biegu za udział, a wiele osób biegło już przecież po raz szósty i oczywiście niezmiennie zaprasza do Grodkowa w 2023 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTK zdecydował ws. zgodności konwencji praw człowieka z konstytucją. Ostry komentarz Bodnara
Następny artykułTenisiści apelują o pokój. Symboliczny gest Igi Świątek