A A+ A++

Jednym z działań w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Świdnik na lata 2022-2030 jest adaptacja byłej siedziby Centrum Usług Społecznych na potrzeby Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.

– Rewitalizacja budynku przy ul. Wyszyńskiego ma spełnić kilka celów. Zgodnie z programem najważniejszym jest przywrócenie do życia zdegradowanej części miasta i uzupełnienie jej o nowe funkcje. Inaczej mówiąc jest to wprowadzenie takich zmian na obszarze objętego programem centrum Świdnika, dzięki którym lepiej będzie się tam żyło, przebywało i pracowało. Jak wszyscy wiemy, zakres działalności biblioteki wykracza poza obsługę mieszkańców samego centrum miasta. Odpowiednia powierzchnia i ilość pomieszczeń, jakość i nowoczesność wyposażenia placówki, wpływają na komfort życia wszystkich świdniczan. W trakcie opracowywania jest obecnie projekt nowej siedziby biblioteki. Otrzymaliśmy już pierwsze propozycje aranżacji powierzchni oraz wizualizację budynku – mówi Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Procedura realizacji inwestycji rewitalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, by móc starać się o zewnętrzne dofinansowanie. A dostosowanie budynku do nowych potrzeb z pewnością nie będzie tanie.

– Obiekt przejdzie całkowitą metamorfozę. Byśmy uzyskali dodatkową powierzchnię, do istniejących dobudowane zostaną dwie kondygnacje. Najwyższa będzie częściowo odsłonięta, tworząc taras. Znajdzie się tam antena, z której będą mogli korzystać krótkofalowcy z naszego miasta, być może uda się też stamtąd obserwować planety przez lunetę. Przy dobrej pogodzie będzie można usiąść z książką, a przy okazji się opalać. Główne wejście zostanie zlokalizowane na północnej ścianie budynku, czyli od strony placu Konstytucji 3 maja. Od strony wschodniej zainstalowana zostanie winda. Cała ta wschodnia elewacja obsadzona zostanie pnączami i w przyszłości będzie zarośnięta zielenią. Wszystkie  elewacje zostaną maksymalnie przeszklone. Budynek przyciągnie wzrok nowoczesnym wyglądem i umożliwi obserwację z ulicy tego, co dzieje się w środku, zachęcając do odwiedzin. W nowej bibliotece uzyskamy prawie dwa razy większą powierzchnię pomieszczeń niż w dotychczasowej siedzibie, która obecnie zajmuje niecałe 500 mkw. Tak skromna przestrzeń utrudniała dotychczas prowadzenie działalności i, na przykład, aplikowanie do różnego rodzaju projektów, na które można było zdobyć zewnętrzne dofinansowanie. Podniesie się zdecydowanie standard obsługi klientów biblioteki, niektóre formy działalności, na przykład różnego rodzaju warsztaty i biblioteczne kluby uzyskają własne pomieszczenia. Około trzykrotnie większa będzie też powierzchnia galerii wystawienniczo-koncertowej, będzie aż 120 mkw.,  z możliwością przedzielenia jej ruchomą ścianą na dwa pomieszczenia, w zależności od potrzeb. Obok galerii zaaranżowane zostanie pomieszczenie pełniące rolę garderoby. Większe będą wypożyczalnia i czytelnia, w której stoliki ustawione zostaną wzdłuż przeszklonej ściany. Rozrośnie się również, co nas bardzo cieszy, przestrzeń dla dzieci, klubów muzycznych, powstaną toalety, szatnie, zaplecze socjalne i magazynowe. Obecnie upychamy rzeczy na korytarzu, chowamy za banerami reklamowymi, w serwerowni i użyczonych piwnicach. W nowej siedzibie podniesie się komfort obsługi czytelników i pracy bibliotekarzy, ale przede wszystkim będziemy mogli organizować równocześnie kilka aktywności, na co nie pozwalały dotychczasowe warunki lokalowe. Propozycja przeniesienia siedziby biblioteki i jej koncepcja bardzo spodobała się firmie wyspecjalizowanej we współtworzeniu projektów rewitalizacyjnych, ponieważ idealnie wpisuje się w filozofię rewitalizacji. Pozwala odnowić substancję obiektu stojącego w obszarze zurbanizowanym i spełnia cel społeczny, wpływając na poprawę jakości życia mieszkańców. Za zrozumienie dla potrzeb kulturalnych dziękujemy włodarzom miasta, którzy doceniając naszą dotychczasową działalność, są przekonani, że ten obiekt będzie dobrze służyć mieszkańcom wszystkich grup wiekowych – tłumaczy Piotr Jankowski.

– Adaptacja budynku CUS na siedzibę Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej jest bardzo ważnym elementem programu rewitalizacji centrum Świdnika. Biblioteka od dawna boryka się z trudnościami lokalowymi. Mimo to jej kierownictwo stara się wprowadzać kolejne formy aktywności, co sprawia, że wciąż powiększa się grono odwiedzających ją świdniczan. Robią to nie tylko z chęci wypożyczenia, bądź przeczytania na miejscu książki. Są wśród nich również amatorzy filmu, muzyki, gier planszowych i komputerowych. Odbywają się tu także wieczory autorskie, zarówno literackie, jak plastyczne. Chcemy ułatwić realizację tych wszystkich pasji. Dodatkową zachętą do przeprowadzenia inwestycji jest możliwość uzyskania zewnętrznego dofinansowania – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Głos Świdnika Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna Piotr Jankowski rewitalizacja

Last modified: 4 kwietnia, 2024

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUczą się życia na swoim
Następny artykułZespół Szkół nr 1 szkołą wielu możliwości