– Ranking to okazja, żeby wskazać najlepsze biblioteki w skali kraju, ale i w każdym z województw – mówi Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej – Ważne, abyśmy wskazali najlepsze przykłady.
I taką, zresztą nie po praz pierwszy, jest Biblioteka Gminy Łomża w Podgórzu. Radości z pozycji nie kryje dyrektor Biblioteki Wiesława Kłosińska, która pomimo wielu już wyróżnień, „zawsze jest zaskoczona, ponieważ inne biblioteki też się rozwijają” – wyjaśnia. W rozmowie z 4lomza.pl docenia wagę programów, które pozwalają na rozwój takich jednostek. – Czytanie uczy myślenia – mówi – Jak myślimy, to przetrzymamy najtrudniejsze chwile. Książka to psycholog na każde zawołanie – przekonuje Wiesława Kłosińska, co w dobie ograniczeń epidemicznych ma duże znaczenie.
Przygotowując ranking wysłano 2300 ankiet do bibliotek z całym kraju z pominięciem tych z miast na prawach powiatu – informują organizatorzy. Przyszło 835 odpowiedzi. W 26 punktach pytano o różne parametry funkcjonowania instytucji. W dobie pandemii zwracano szczególną uwagę na dostępność biblioteki i księgozbioru przez internet. Z danych statystycznych np. wynika, że na 1000 mieszkańców wypożycza książki 137 osób, i jest to spadek w stosunku do 2010 oku o 12 osób. Średnio w Polsce jedna taka osoba rocznie wypożycza 18 książek.
Dobrze działająca biblioteka, pozwala mieszkańcom na łatwy i całkowicie bezpłatny dostęp do literatury, a więc wiedzy, nowych mediów i szeroko rozumianej kultury. Kłosińska zauważa zmianę, szczególnie wśród młodych, tzn. przechodzenia na książki elektroniczne. Zachęca, aby także w takiej formie podsuwać je dzieciom do czytania. Promowanie czytelnictwa – apeluje – powinno być powinnością wszystkich od rządzących po media.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS