A A+ A++

19 i 24 maja br. gmach główny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta odwiedzili uczniowie drugich klas I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Gorzowie Wielkopolskim. Uczniów powitał Sławomir Szenwald ̶ dyrektor Biblioteki, który przedstawił pracowników: Agnieszkę Pospieszną, Edytę Latoszek, Sandrę Szczudło-Ziemianin, Kazimierza Ligockiego oprowadzających wycieczki. Dyrektor wyjaśnił, jak w czasach pandemii dbamy o bezpieczeństwo naszych czytelników, czyli stosujemy maseczki, zachowujemy dystans społeczny, a nawet stosujemy mierniki pomiaru stężenia CO2. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, młodzież została podzielona na mniejsze grupy, w których odwiedzając poszczególne agendy Biblioteki, mogła zgłębić wiedzę na temat zgromadzonych zbiorów, funkcjonowania instytucji i usług oferowanych czytelnikom. O swojej pracy opowiadali pracownicy działów.

W Ośrodku Integracji i Aktywności uczniowie z zainteresowaniem przyjrzeli się zgromadzonym w dziale zbiorom oraz urządzeniom przydatnym w pracy na rzecz osób niewidomych i niedowidzących, a także z dyslekcją (m.in. czytakom, autolektorom, drukarkom brajlowskim). Z uznaniem spotkała się też wystawa prac plastycznych uczniów Zespołu Kształcenia nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim pt.: „Wielkie dzieła oczami dzieci” prezentowana w Galerii Krąg. Młodzież wzięła udział w zajęciach biblioterapeutycznych z wykorzystaniem fragmentów książki Najwa Zebian pt.:„ Usłysz mnie” oraz bajki o ciepłym i puchatym z książki Zofii Żuczkowskiej pt.: „Dialog zamiast kar”. Na zakończenie wizyty, przy muzyce relaksacyjnej, uczniowie mogli pokolorować mandale.

W holu biblioteki, uwagę młodzieży przykuła wystawa pt. „Z ziemi wyjęte” prezentująca zabytki archeologiczne (wykopaliska), na które natrafiono jesienią 2006 r. podczas prac ziemnych prowadzonych przy budowie gmachu książnicy gorzowskiej. Następnie, przechodząc dalej do Informatorium, uczniowie dowiedzieli się na temat zapisu do Biblioteki i otrzymania karty bibliotecznej, a także o możliwości korzystania z Legimi, czy wstąpieniu do Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Usłyszeli też o tym, jak można zalogować się na indywidualne konto czytelnika, regulaminie instytucji i stronie internetowej, gdzie m. in. można śledzić na bieżąco propozycje kulturalno-oświatowe.

Kluczowym miejscem, w którym znajdują się książki dla licealistów jest Wypożyczalnia Główna, chociaż zbiory młodzieżowe można wypożyczyć też w Oddziale dla dzieci. Dlatego młodzież odwiedziła obie wypożyczalnie i dowiedziała się od pracowników, jakie książki, w jakich ilościach i na jakich zasadach można wypożyczać. Warta odwiedzenia okazała się też Wypożyczalnia Naukowa z bogatym księgozbiorem tematycznym z różnych dziedzin wiedzy, który na pewno okaże się przydatny w trakcie pisania prac zaliczeniowych, czy na kolejnych szczeblach nauki.

Następnym punktem na trasie zwiedzania był Oddział Zbiorów Audiowizualnych z szeroką gamą płyt, kaset i książek poświęconych muzyce i sztuce. A na ostatnim piętrze gmachu głównego czekali na młodzież pracownicy Zespołu Czytelń i Magazynów oraz Działu Zbiorów Regionalnych zachęcając do zapoznania się z bogatą ofertą książek regionalnych, popularnonaukowych, prasy, w tym ciekawych zbiorów sprzed 1945 r. i usług, również w ramach realizowanych projektów (Ameryka w twojej bibliotece, Academica, Legalis). Ciekawym miejsce do zwiedzenia okazały się zakamarki magazynu, z unikatowymi historycznymi zbiorami, który znajduje się na trzecim piętrze gmachu głównego Biblioteki. Ze zgromadzonych tam zbiorów można korzystać za pośrednictwem Zespołu Czytelń. Warty odwiedzenia był też Dział Informacyjno-Bibliograficzny, który m. in. współredaguje publikacje wydawane przez Bibliotekę, w tym czasopismo „Pegaz Lubuski”, dzięki któremu mogło zaistnieć, nawet na skalę ogólnopolską, wielu już cenionych poetów z naszego regionu. W tym dziale można też skorzystać ze zbiorów sprowadzanych do naszej książnicy w ramach działań Wypożyczalni Międzybibliotecznej. W przerwie między odwiedzaniem poszczególnych wypożyczalni na uczestników wycieczki czekała herbatka, słodki poczęstunek i wydawnictwa Biblioteki. Mogli również obejrzeć wystawy fotografii prezentowane na obu piętrach gmachu i wysłuchać opowieści o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta ̶ patrona Biblioteki. Z nowoczesnego gmachu młodzież udała się do zabytkowej Willi Lehmanna. Większość osób zwiedzała ją po raz pierwszy. Obiekt zachwycił wystrojem wnętrz, ciekawą historią, zgromadzonymi zbiorami oraz zaciekawił salami poświęconymi poetce Bronisławie Wajs-Papuszy i pisarce Chriście Wolf. Na zakończenie uczestnicy wycieczki obejrzeli piękną kolekcję obrazów i rzeźb w Galerii Regionalnej. Przed pożegnaniem zwiedzili jeszcze podziemia nowego gmachu, a tam urządzenia przeciwpożarowe. Przekonali się też, jak głęboko sięgały wykopaliska, z których wydobyto cenne eksponaty lub ich fragmenty.

Cieszymy się z odwiedzin młodzieży i czekamy na koleje grupy. Zapraszamy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPobił na śmierć przy Wrocławskiej? (wideo)
Następny artykułPowiat Otwock: “Zero Waste” – wyniki konkursu!