sala widowiskowa chBP, ul. Partyzantów 40
W piątek 21 lutego br. w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbyła się konferencja ph. Jestem patriotą – szanuję mowę ojczystą. Organizatorem konferencji był Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie przy współpracy z Chełmską Biblioteką Publiczną.
Konferencję z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego rozpoczęli: Senator Rzeczypospolitej Polskiej prof. dr hab. Józef Zając oraz poseł na Sejm IX kadencji dr Krzysztof Grabczuk, którzy zaprezentowali własne stanowisko na temat współczesnej polszczyzny oraz jej roli w kształtowaniu patriotycznych postaw. Z kolei dr Lucyna Sikorska – pracownik PWSZ w Chełmie w swojej prelekcji próbowała odpowiedzieć na pytanie: Dokąd zmierza polszczyzna? Rzecz o najważniejszych tendencjach rozwojowych języka polskiego.
Nie zabrakło również ciekawego i inspirującego programu opracowanego przez młodzież z Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych. Michał Macegoniuk i Michał Mazurek – uczniowie kl. I technikum, którzy podjęli próbę pisania powieści, wystąpili z prezentacją „Ośmiel się być twórczym – budowanie kompetencji językowych w procesie tworzenia powieści fantasy”. Młodzież stanęła także w obronie polskich znaków diakrytycznych, serwując uczestnikom konferencji znakomitą prezentację, z dużą dawką humoru „Polszczyzna – dodaj do ulubionych. Język polski jest ą, ę”. Uczniowie zaprezentowali też zgromadzonym kodeks postaw patriotycznych, w którym szacunek dla języka polskiego jest wartością nadrzędną.
„Poprawna polszczyzna – to się opłaca” – tak brzmiał temat przewodni panelu dyskusyjnego z udziałem Katarzyny Józefackiej – pracownika PWSZ w Chełmie, Katarzyny Archimowicz – autorki najpopularniejszej polskiej powieści obyczajowej w roku 2019 oraz Elizy Kudelskiej- Nowosad, dziennikarki z Radia Bon-Ton.
Zwieńczeniem konferencji było wystąpienie pani dyrektor ZSET Katarzyny Karamać oraz pani Agaty Włodarczyk – koordynatorki projektu „Szkoła Młodych Patriotów” , które mówiły o zmaganiach konkursowych w ramach XVIII edycji ogólnopolskiego projektu oraz wręczyły nagrody zwycięzcom szkolnego konkursu krasomówczego „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą?”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS