A A+ A++

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Choć mamy połowę lutego, a nie listopad, w którym obchodzimy rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, to nie ma tu żadnej pomyłki. Białystok – o czym przypominamy co roku – musiał bowiem na swoją niepodległość poczekać. Wolnym miastem stał się trzy miesiące później niż reszta kraju. Dlaczego? Dopiero wtedy z białostockiego dworca odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem, które właśnie przez Białystok, linią z Brześcia, ewakuowało się z Ukrainy do Prus Wschodnich. Białystok stał się poniekąd zakładnikiem porozumienia Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego i POW z Niemiecką Radą Żołnierską.

Dlatego polscy żołnierze weszli do Białegostoku dopiero 19 lutego 1919 roku. Oficjalne przekazanie władzy, z mszą polową przed kościołem farnym i defiladą, odbyło się 22 lutego 1919 roku.

Msza polowa po wkroczeniu Wojska Polskiego do Białegostoku, 1919 r. Fot. W zbiorach Muzeum Wojska w Białymstoku

Skarb na końcu trasy

By przypomnieć tę historię, Muzeum Wojska organizuje kilka działań.

– Obok budynku muzeum, przy ul. Kilińskiego 7, będzie można zobaczyć wielkie cyfry tworzące roczną datę 1919. Instalację ozdobią fotografie z oficjalnej uroczystości przekazania Polakom władzy w mieście. Poza tym wszyscy chętni będą mogli spróbować swoich sił w questingu, którego kontekst historyczny stanowią wydarzenia z 1919 roku. Celem questu jest przejście odpowiedniej trasy oraz rozwiązanie pojawiających się po drodze zadań i zagadek. Na końcu podróży na uczestników czeka „skarb”. Misję można realizować w dowolnie wybranym przez siebie momencie, choć najlepiej w godzinach otwarcia naszego muzeum, a ilość osób jest nieograniczona. Potrzebny jest jedynie krótki przewodnik, który można otrzymać w naszej siedzibie albo pobrać ze strony www.mwb.com bądź z naszego profilu na Facebooku – zaprasza Marcin Koziński z Muzeum Wojska.

To właśnie on jest autorem tekstu, który zostanie wykorzystany do questu. Zgodnie z kanonem quest ma formę rymowaną, a oto próbka:

„(…) Miejsce piąte. Koniec blisko.

Pułkownika Dziewulskiego

tu pojawia się nazwisko –

Komendanta Wojskowego Miasta,

który w punkcie tym

urzędował. Gdyż miał styl

i szyk. A hotel Ritz

ambicje spełniał te jak nic. (…)”.

Quest 'Niepodległy Białystok'Quest ‘Niepodległy Białystok’ Fot. Szczepan Skibicki/MWB

Maseczki, filmy i gadżety

Muzealnicy zapowiadają też prezentację (na Facebooku i YouTube) krótkich filmów z serii „Białostockie epizody 1918-1919”. Wspólnie ze znanym białostockim historykiem, byłym wieloletnim dyrektorem Muzeum Podlaskiego – Andrzejem Lechowskim – przypominają postaci, które odegrały niebagatelną rolę w odzyskaniu niepodległości przez miasto (Link do kanału na YouTube).

Dodatkowo, pierwsze 102 osoby, które odwiedzą instytucję, otrzymają w prezencie wielorazowe maseczki ochronne z okolicznościową grafiką.

Maseczki ochronne z okolicznościową grafikąMaseczki ochronne z okolicznościową grafiką Fot. Szczepan Skibicki/MWB

Muzeum w ciągu najbliższych 10 dni znacząco też obniża ceny w swoim muzealnym sklepie. Promocja już obowiązuje, a w jej ramach można nabyć specjalne pakiety wydawnictw i gadżetów Muzeum Wojska w Białymstoku. W ofercie są m.in. książki Marka Gajewskiego „Białystok 1920”, „W fotograficznym atelier”, „Granatowi żołnierze”, koszulki, notesy, breloki, kolorowanki dla dzieci i gra karciana „Piotruś”. Pakiety można nabywać w kasie oraz drogą internetową, wysyłając maila z zamówieniem na adres: [email protected].

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBez lipy. Bydgoszcz ma szansę doczekać się standardów traktowania drzew
Następny artykułJest wniosek o dopuszczenie szczepionki Johnson & Johnson w UE