We wtorek (21 lutego), w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego grupa czytelników i współpracowników białoruskojęzycznego tygodnika “Niwa” protestowała przed jego siedzibą w Białymstoku przeciwko zbyt niskiemu dotowaniu pisma przez MSWiA. Dalsze ukazywanie się “Niwy” stoi pod znakiem zapytania.
Tygodnik Białorusinów w Polsce „Niwa” jest najstarszym pismem wydawanym przez tę mniejszość. Ukazuje się od 1956 r. Wydawane jest w nakładzie 1,5 tys. egzemplarzy. Pismo powstało na fali odwilży, jaka w Polsce i innych krajach byłego bloku socjalistycznego pojawiła się po śmierci Józefa Stalina i kiedy niektórym mniejszościom pozwolono na zakładanie własnych organizacji i tworzenie gazet.
Zagrożony język mniejszości białoruskiej
Na ten rok w budżecie państwa na ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej wszystkich mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego rząd PiS przeznaczył dla wszystkich mniejszości narodowych w Polsce niecałe 14 mln zł (prawie tyle samo co na rok ubiegły). Na wszystkie działania związane z białoruską mniejszością narodową udzielono dotacje na ten rok w sumie na trochę ponad 2, 6 mln zł, czyli na dziesiątki przedsięwzięć. Dysponentem pieniędzy na ten cel jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS