A A+ A++

Miód, który teraz wytworzyły pszczoły, to miód iwowy uważany za rarytas. Jest pozyskiwany w wyniku żerowania owadów na wierzbie iwie. Następny będzie miód klonowy – najcenniejszy z wiosennych miodów. Jest rekomendowany dla rekonwalescentów i osób chorujących na grypę. Poprawia odporność i wzmacnia organizm. Zostanie zapakowany w 100-gramowe słoiczki i przekazany do celów promocyjnych.

Miejska pasieka w Białymstoku Fot. Urząd Miejski w Białymstoku

Ule za rzeką

Białostocka pasieka miejska została założona w październiku 2019 r. Znajduje się w pasie drogowym przy skrzyżowaniu ul. Branickiego i ul. Miłosza. Dla bezpieczeństwa ule zostały ustawione za rzeką. Wokół znajdują się łąki kwietne i pola słonecznikowe. Dodatkowo na skwerze zostały posadzone drzewa owocowe. Wkrótce pojawią się w tym miejscu obficie kwitnące krzewy i rośliny miododajne. To zapewni owadom zapylającym wystarczającą ilość pożywienia od początku wiosny do później jesieni.

Miejska pasieka w BiałymstokuMiejska pasieka w Białymstoku Fot. Urząd Miejski w Białymstoku

– Cieszę się, że pszczoły zadomowiły się w naszych ulach. Zakładając miejską pasiekę, chcieliśmy przyczynić się do ochrony tych pożytecznych owadów przed wymieraniem. Jak dotąd – to się nam udaje. Ochrona pszczół daje dużo satysfakcji, a przy okazji pozyskamy zdrowy miód – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Pod opieką pana Mikołaja

Miejską pasiekę tworzy pięć uli wraz z wyposażeniem, w tym cztery ule zabytkowe – charakterystyczne dla regionu Podlasia – i jeden ul wykonany techniką nowoczesną. Wszystkie zostały zasiedlone rodzinami pszczół produkcyjnych.

Odnowieniem, zainstalowaniem na miejscu wskazanym przez miasto i wyposażeniem uli zajął się doświadczony pszczelarz z okolic Hajnówki Mikołaj Mak, z którym zawarto również umowę na prowadzenie i utrzymanie pasieki miejskiej. Pan Mikołaj jest odpowiedzialny za opiekę nad ulami i rodzinami pszczelimi. Ma reagować na wszelkie problemy związane z funkcjonowaniem pasieki i zapewnić pszczołom opiekę weterynaryjną. Do jego zadań należy też zakup i aplikowanie niezbędnych preparatów leczniczych zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii oraz pozyskanie miodu wyprodukowanego przez pszczoły (zapakowanie w czyste, suche i szczelnie zamykane słoiki).

Miejska pasieka w BiałymstokuMiejska pasieka w Białymstoku Fot. Urząd Miejski w Białymstoku

Miejska pasieka w Białymstoku została wpisana do rejestru pasiek prowadzonego przez powiatowego lekarza weterynarii w Białymstoku. Została również ubezpieczona na wypadek zniszczenia, pożaru czy też innych aktów wandalizmu oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków np. użądlenia przypadkowych osób przez owady.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejne 3 osoby w województwie zarażone koronawirusem
Następny artykułOstrowscy strażacy z akcją humanitarną na Białorusi!