A A+ A++

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

– Chodząc do szkoły zauważyliśmy, że powietrze w Białymstoku jest zanieczyszczone – mówi Sandra Mordasewicz, uczennica II klasy Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. – W naszej okolicy jest dużo domków jednorodzinnych. Wydobywający się z kominów dym jest często bardzo czarny. To bardzo nas zaniepokoiło.

Elektryczny robot EV-Wozduch 1 bada zanieczyszczenie powietrza. Powstał w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej Fot. Paweł Jankowski/Politechnika Białostocka

Dlatego wspólnie z kolegami z klasy – Sergiuszem Jakuszewiczem i Mateuszem Kraśnickim zbudowali robota EV-Wozduch 1.

Najgorzej jest na osiedlach domków jednorodzinnych

– Nasz robot może dojechać w każde miejsce, zbadać jakość powietrza i przesłać wyniki badań do internetu – wyjaśnia Sergiusz Jakuszewicz, kolega z klasy licealnej Sandry. – Wtedy każdy użytkownik może sprawdzić, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze na przykład w jego okolicy.

Elektryczny robot EV-Wozduch 1 bada zanieczyszczenie powietrza. Powstał w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki BiałostockiejElektryczny robot EV-Wozduch 1 bada zanieczyszczenie powietrza. Powstał w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej Fot. Paweł Jankowski/Politechnika Białostocka

– Najbardziej zanieczyszczone powietrze nasz robot wykazuje na osiedlach domków jednorodzinnych w Białymstoku – precyzuje trzeci z twórców robota, także uczeń II klasy Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, Mateusz Kraśnicki. – Choćby w pobliżu ulic Kopernika i Młynowej są stare domki jednorodzinne – wystarczy tam się pojawić, by czasem poczuć, że „coś” wisi w powietrzu. Pojawia się drapanie w gardle, łzawienie z oczu – szczególnie w gorsze dni. W naszym kraju jest problem z pyłami zawieszonymi PM1, PM2,5 i PM10 oraz benzo[a]pirenami. Możemy też badać zanieczyszczenia pod kątem ozonu (O3), dwutlenku azotu (NO2). Zamontowaliśmy też czujnik dwutlenku węgla (CO2), dzięki czemu możemy sprawdzać stan jakości powietrza w pomieszczeniach. Chcemy zacząć współpracować z ekspertami z Politechniki Białostockiej.

Młodym zależy

– Pracujemy, by stworzyć projekt i inspirować innych – dodaje Sandra Mordasewicz. Sami nie damy rady walczyć o czyste powietrze, to jest problem ogólnopolski. Wszyscy oddychamy powietrzem i każdy powinien o nie dbać.

– Zależy nam, żeby powietrze było czyste, żeby ludzie nie chorowali z powodu zanieczyszczeń, które wdychają – sumuje Sergiusz Jakuszewicz.

Licealiści zapraszają na stronę internetową poświęconą robotowi. To ev-wozduch.pl. Tam ich rówieśnicy znajdą podpowiedzi dotyczące konstrukcji robota i mogą się skontaktować z młodymi konstruktorami.

Projekt został doceniony przez Centrum Nauki Kopernik (grant na realizację projektu) i firmę Boeing (grant na realizację projektu) oraz prezydenta Białegostoku (dofinansowanie projektu).

Idea stworzenia modułowego systemu przeznaczonego do badań jakości powietrza, który wykonuje pomiary i udostępnia je w czasie rzeczywistym na stronie internetowej dostępnej dla każdego mieszkańca miasta, została zauważona i wyróżniona przez władze Białegostoku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiadomości Telewizji KTK – 6.04.2021
Następny artykułCommandos 4 to Commandos Origins. Niemcy potwierdzają pierwsze szczegóły