A A+ A++

Z racji położenia – w sąsiedztwie stadionu, gdzie swoje mecze rozgrywają kopacze piłki okrągłej z Jagiellonii oraz używający piłki „jajkowatej” futboliści amerykańscy z Lowlanders – patronem ma być osoba związana ze sportem. To Maksymilian Ludertowicz.

Kim w ogóle jest Ludertowicz?

– Urodził się w 1895 r. w Bogumiłowicach koło Tarnowa. Do Białegostoku przyjechał w 1919 r. Pracował jako nauczyciel gimnastyki w Szkole Handlowej. W latach dwudziestych zaliczany był do czołowych białostockich piłkarzy. Występował w drużynie Kresowców, WKS 42 PP. Po zakończeniu kariery sportowej został sędzią piłkarskim. Był wybitnym znawcą i propagatorem sportu, zaangażowanym w rozwój wielu dyscyplin, dzięki niemu w okresie międzywojennym ogromne sukcesy odnosili białostoccy lekkoatleci. Organizował działalność klubów sportowych i zabiegał o stworzenie warunków do uprawiania sportu. Był zaangażowany w budowę pierwszych stadionów w naszym mieście. Przedwojenna prasa nazywała go „chodzącą encyklopedią sportu” i w stwierdzeniu tym nie było przesady – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, jaki trafi teraz do radnych.

Ale to nie koniec zasług.

– W 1932 r. prowadzony przez niego Związek Młodzieży Wiejskiej wspólnie z Wojskowym Klubem Sportowym 42. Pułku Piechoty dał początek Jagiellonii. Maksymilian Ludertowicz został sekretarzem klubu i kierownikiem sekcji lekkoatletycznej. Uważany jest też za jednego z twórców klubowego herbu, czyli słynnej „J”. Po wybuchu II wojny światowej Maksymilian Ludertowicz działał w konspiracji, za swoją działalność został aresztowany przez gestapo, a 25 lutego 1941 r. trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie został zamordowany.

Rondo Maksymiliana Ludertowicza będzie kolejnym tzw. plackiem, jaki otrzyma patrona. Np. mikrorondu na skrzyżowaniu Pięknej i Młynowej patronuje już Bronisław Jastrzębski. U zbiegu Skorupskiej, Bolesława Chrobrego i Fryderyka Chopina – Leon Mitkiewicz-Zółłtek. Na przecięciu Piasta i Skorupskiej mamy „rondo 19 lutego 1919 r.” zaś obok, na przecięciu Dobrej, Skorupskiej i Słonimskiej „rondo Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIn Plain Sight zwiastun #1 PC
Następny artykułWybrano najładniejsze posesje i balkony w mieście