A A+ A++

Wszystkie białoruskie banki przystąpiły do Systemu Wymiany Komunikatów Finansowych Centralnego Banku Rosji. To rosyjski odpowiednik SWIFT, instytucji służącej do wymiany informacji pomiędzy bankami, giełdami i innymi instytucjami finansowymi.

– Dzisiaj wszystkie białoruskie banki zostały podłączone do systemu wymiany komunikatów finansowych – oświadczył Denis Baryszkow, szef Departamentu Rozwoju i Regulacji Krajowego Systemu Płatniczego Centralnego Banku Rosji.

System komunikatów finansowych został stworzony na wypadek, gdyby Rosja została odłączona od systemu płatności międzybankowych SWIFT.

Bloomberg: sankcje za interwencję na Ukrainie mogą dotknąć rosyjski sektor finansowy

Oprócz Białorusi, do systemu chcą dołączyć Armenia, Kirgistan i Kazachstan. Według rosyjskiego urzędnika taka współpraca „prawdopodobnie zostanie nawiązana w przyszłym roku”.

Działania te odbywają się w kontekście przygotowywania przez USA sankcji wobec Rosji na wypadek jej inwazji na Ukrainę. Zachodnie media donoszą, że opcja odłączenia Rosji od systemu SWIFT jest brana pod uwagę, jednak postrzegana jest jako „opcja jądrowa”. Białoruś z kolei może ucierpieć, nawet jeśli Rosja nie dokona aktu agresji. Na reżim w Mińsku nałożono już kilka pakietów sankcji, a dyplomaci Unii Europejskiej otwarcie stwierdzili, że presja na Białoruś nie ustanie, dopóki Alaksander Łukaszenka nie zaprzestanie eskalacji konfliktu granicznego i nie zarządzi nowych wyborów prezydenckich.

Putin boi się natowskiej broni na Ukrainie

mg, lp/ belsat.eu wg TASS

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgłoszenie o otwartym konkursie ofert na zadania z zakresu kultury fizycznej na 2022 r.
Następny artykułOgłoszenie o otwartym konkursie ofert na zadania z zakresu bezpieczeństwa publicznego na 2022 r.