A A+ A++

Liczba wyświetleń: 924

Otwarciu elektrowni atomowej w Ostrowcu towarzyszyło wystąpienie białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Odniósł się w nim nie tylko do samej inwestycji, ale również stosunków jego państwa z krajami sąsiednimi. Łukaszenka stwierdził wprost, że opowiada się za dialogiem z Polską i Litwą, przypominając o kilkusetletnim związku trojga narodów.

Białoruska Elektrownia Atomowa w Ostrowcu jest uważana przez Litwę za kontrowersyjny projekt. Wilno od dawna prowadzi krucjatę przeciwko projektowi Mińska. W ostatnich dniach litewskie władze twierdzą, że białoruska inwestycja jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Litwy, Białorusi i Unii Europejskiej. Litwini powtarzają jak mantrę tezę o „niebezpiecznej elektrowni”, lecz nie przedstawiają na to żadnych przekonujących dowodów.

Tym samym Mińsk nie uwzględnił protestów Wilna i wczoraj w Ostrowcu nastąpiło uroczyste uruchomienie elektrowni jądrowej. Nie mogło na nim zabraknąć oczywiście białoruskiego prezydenta. Łukaszenka uznał, że otwarcie obiektu uczyniło z jego kraju „potęgę atomową”, a przede wszystkim ma olbrzymie znaczenie dla utrzymania suwerenności i niepodległości kraju. Tylko pierwszy otwarty blok elektrowni ma bowiem zaspokoić jedną piątą zapotrzebowania Białorusi na energię elektryczną.

Przy tej okazji białoruska głowa państwa odniosła się do obecnych relacji z sąsiadami. „Jeśli już dotarło do Was, że popełniliście błąd, to opuście ten teren i zacznijmy ze sobą współpracować: wy u siebie, a my u siebie, bez wchodzenia sobie w drogę. Zacznijmy znów normalnie współżyć. Jesteśmy przecież sąsiadami, a sąsiadów się nie wybiera” – w ten sposób Łukaszenka zwrócił się do Litwy.

Łukaszenka przypomniał o wspólnym doświadczeniu historycznym narodów białoruskiego i litewskiego. Zdaniem białoruskiego prezydenta Białorusini i Litwini przez setki lat żyli ze sobą w pokoju, ale z niewiadomych względów Litwa zaczęła ostatnio „wchodzić z butami” na białoruski teren.

Co prawda nie wymienił nazwy Polski, ale część wystąpienia poświęcił również naszemu państwu. Odniósł się w nim między innymi do wsparcia polskiego rządu dla białoruskiej opozycji.„ Nie uda się wam! Nie klękniemy przed wami. Damy wam odpór. Nawet jeśli znaleźlibyśmy się samotni i okrążeni ze wszech stron, to będziemy reagować. Zacznijmy więc współdziałać. My ze swej strony jesteśmy gotowi do współpracy” – mówił białoruski prezydent.

Na podstawie: Sb.by, Belta.by
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 9, średnia ocena: 4,56 (max 5)

Loading…

TAGI: Aleksander Łukaszenko, Białoruś

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFaszyzm i materiały wybuchowe? Marsz Niepodległości według posłanki Scheuring-Wielgus
Następny artykułMaks szuka domu