Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!
Koncert „Dzień Voli” rozpocznie się o godz. 18. Transmisja: TUTAJ
Wyraz solidarności i wsparcie na duchu
Organizatorem tego wyjątkowego koncertu jest fundacja Tutaka – działająca na rzecz promocji kultury białoruskiej i podtrzymania kontaktów polsko-białoruskich, nawiązująca do dziedzictwa Wielkiego Księstw Litewskiego.
Do współpracy przy wydarzeniu Tutaka zaprosiła fundacje z Polski i Białorusi. Jednym z partnerów jest fundacja Strana dla Żyzni (Kraj do Życia), związana z więźniem politycznym i mężem liderki opozycji Swiatłany Cichanouskiej – Siarhiejem. Przy organizacji koncertu pomogła również Białoruska Fundacja Solidarności Kulturalnej, niezależna inicjatywa kulturalna Art Siadziba z Mińska, Białoruskie Zrzeszenie Studentów oraz Fundacja Białoruś 2020, powołana przez diasporę białoruską Białegostoku.
Radosław Puśko z fundacji Tutaka zapowiada:
– Koncert ten to wyraz solidarności z Białorusią i narodem białoruskim, który obecnie walczy o swoją wolność, o możliwość życia w demokratycznym i wolnym kraju. Naszym działaniem chcemy wesprzeć Białorusinów, na ile to możliwe podtrzymać ich na duchu i przede wszystkim pokazać, że w Białymstoku, na Podlasiu, po sąsiedzku przy granicy białoruskiej, los naszych braci i sióstr pokojowo walczących o wolność jest nam szczególnie bliski. Pamiętamy także, że 25 marca to data symboliczna dla Białorusinów zarówno mieszkających w Białorusi, jak i dla mniejszości białoruskiej z województwa podlaskiego.
Navi Band i Margarita Lewczuk, duet VAL
Do udziału w koncercie zaproszono Navi Band, Margaritę Lewczuk i duet VAL. Navi Band to białoruski zespół grający indie pop, który ma swoich fanów na całym świecie. Został założony na początku 2013 r. W 2015 r. zdobył pierwsze miejsce w konkursie młodych kapel na Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza. W 2017 r. reprezentował Białoruś na Eurowizji. Piosenka w wykonaniu tego zespołu – „Historia mojego życia” – była pierwszą w historii tego konkursu wykonaną w języku białoruskim.
Margarita Lewczuk natomiast to obecnie jedna z najsłynniejszych białoruskich śpiewaczek operowych. Mimo młodego wieku do 2020 r. była solistką w Narodowym Teatrze Wielkim Opery i Baletu w Mińsku. Za śpiewanie patriotycznych pieśni podczas antyrządowych demonstracji została zwolniona z pracy. Pod koniec 2020 r. dołączyła do antyrządowego gabinetu cieni Swiatłany Cichanouskiej, w którym odpowiada za kulturę i dziedzictwo narodowe. Obecnie mieszka w Wilnie.
Z kolei duet VAL z Mińska to zespół poruszający się klimatach delikatnego popu z domieszką elektroniki. W skład zespołu wchodzą Waleryja Hrybusawa i Uładzisłau Paszewicz. Razem tworzą muzykę od 2016. W 2020 r. mieli być reprezentantem Białorusi na Konkursie Piosenki Eurowizji 2020 z utworem „Da Vidna”. Niestety konkurs został odwołany.
Koncert organizowany jest przy pomocy finansowej i pod patronatami marszałka podlaskiego i prezydenta Białegostoku. Patronat medialny sprawuje m.in. „Wyborcza”.
Cichanouska: ludzie się nie poddadzą
25 marca 1918 r. w Mińsku zostało proklamowane pierwsze w historii państwo białoruskie – Białoruska Republika Ludowa. Rocznica ta na Białorusi obchodzona jest jako Dzień Woli (Dzień Wolności) przez opozycję i środowiska niezależne, a także przez Białorusinów Polsce. Obecnie uznający siebie za rządzących na Białorusi święta tego nie uznają. Za oficjalne Święto Niepodległości uznają 3 lipca, datę wyzwolenia terenów Białorusi przez Armię Czerwoną spod okupacji niemieckiej w 1944 r.
Po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi 9 sierpnia ubiegłego roku przez kraj ten przetacza się fala protestów – na skalę dotąd niespotykaną, największe od momentu ogłoszenia niepodległości Białorusi w 1991 r. (po rozpadzie ZSRR). Reżim Aleksandra Łukaszenki (po raz pierwszy został prezydentem i jest nim nieprzerwanie od 1994 r.) brutalnie rozprawia się z protestującymi, są ofiary śmiertelne. Protestujący domagają się odejścia Łukaszenki i rozpisania nowych, uczciwych wyborów prezydenckich.
Kontrkandydatka Łukaszenki w ostatnich prezydenckich wyborach Swiatłana Cichanouska, która została zmuszona do wyjazdu z Białorusi i przebywa w Wilnie – stojąca na czele Rady Koordynacyjnej, która tworzy mechanizmy transferu władzy n Białorusi – przy okazji tegorocznego Dnia Woli zapowiedziała: – Z powodu represji zostały zmienione formy protestów, na pewno jednak ujrzymy jeszcze wielotysięczne demonstracje, jakie były w sierpniu i wrześniu ubiegłego roku, gdyż ludzie chcą nowych wyborów, nowego kraju. Jest trudno, ale ludzie się nie poddadzą.
Zgodnie ze spisem powszechnym z 2011 r. poczucie przynależności do narodu białoruskiego zadeklarowało blisko 47 tysięcy obywateli Polski. Białoruś zamieszkuje około 10 milionów obywateli. Językami urzędowymi są rosyjski i białoruski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS