W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej 2 maja pośpiesznie ściągano flagi, żeby… nie wisiały 3 maja. W 1945 r., 2 maja polscy żołnierze flagę zawiesili w Berlinie. Dziś polska flaga ma swoje święto.
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej został wprowadzony w lutym 2004 r. W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej 2 maja ściągano flagi po Święcie Pracy przypadającym dzień wcześniej. Czemu? Żeby nie wisiały 3 maja, kiedy to przypadała rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja, która wówczas świętem nie była. 2 maja 1945 r. żołnierze polscy zdobywający Berlin umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz Reichstagu.
Zgodnie z ustawą flagą Polski jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczpospolitej Polskiej i proporcji 5:8. Za flagę uważany jest także wariant z godłem umieszczonym pośrodku białego pasa. Barwy Rzeczpospolitej to oczywiście biały i czerwony. Ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest biały, a dolny – czerwony.
Jaka jednak jest biel i czerwień na naszych barwach narodowych? Odpowiedzi musimy poszukać w ustawie o o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych z 31 stycznia 1980 r. (z nowelizacjami).
„Współrzędne trójchromatyczne barw x, y, ich składowa Y oraz dopuszczalna różnica barwy Δ E w przestrzeni barw CIE 1976 (L* u* v*) ustalona według wzoru CIELUV przy iluminacie C i geometrii pomiarowej d/0 BARWA X Y Y Δ E biała 0,315 0,320 82,0 4,0 czerwona 0,570 0,305 16,0 8,0”- możemy przeczytać w załączniku do ustawy i stworzyć sobie własną flagę w programie graficznym.
Pierwszy raz biało-czerwone barwy zostały skodyfikowane jako barwy Królestwa Polskiego… 7 lutego 1831 r., uchwałą ówczesnego Sejmu Królestwa Polskiego. Był to kompromis między barwą białą nadaną przez Augusta II Mocnego – propozycja konserwatystów, a biało – czerwono – szafirową (barwy konfederacji barskiej) zaproponowaną przez Towarzystwo Patriotyczne. Po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy, 1 sierpnia 1919 r. niejako potwierdził ustalenia z czasów powstania listopadowego.
Wcześniej było różnie: pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, ponieważ… uzyskanie tego barwnika było stosunkowo drogie i stać był na niego tylko najbogatszych. W średniowieczu rolę „flagi” pełnił proporzec królewski: biały orzeł na czerwonym polu. Rzeczpospolita Obojga Narodów posiadała sztandar z trzech pasów – na górze i na dole pas czerwony, a w środku biały. Często umieszczano na nim herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów – czterodzielną czerwoną tarczę herbową, na której naprzemiennie znajduje się polski biały orzeł i biała litewska pogoń. Na piątym polu znajdował się herb aktualnego króla.
Wracając do Elbląga – w naszym mieście znajduje się flaga, która wisiała przed polskim Konsulatem w Stavanger od 1932 roku. Imię Flagi Polskiej nosi też Technikum Ekonomiczne przy Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu.
Dziś z powodu pandemii koronawirusa nie będzie uroczystości z okazji Dnia Flagi. Ale samą flagę można wywiesić.
Święto swojej flagi obchodzi ponad 50 państw: m.in. Amerykanie (17 czerwca), Meksykanie (24 lutego), Argentyńczycy (20 czerwca), Litwini (1 stycznia), Ukraińcy (23 sierpnia)… Długo można tak wymieniać.
2 maja obchodzimy też Dzień Polonii i Polaków za granicą.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS