A A+ A++

Wywiesiliśmy biało-czerwone flagi, które są wyrazem naszego patriotyzmu, poczucia wspólnoty narodowej i przypominają o historii. Jesteśmy dumni z naszych barw narodowych, z tego ,że jesteśmy Polakami. Dziś obchodzimy rocznicę uchwalenia najważniejszego polskiego dokumentu- Konstytucji 3 Maja.

Data święta flagi nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Jedno z nich to fakt, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie. Co więcej, w czasach PRL 2 maja, a więc po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej z symbolicznym jej podniesieniem na maszt oraz wywieszeniem na instytucjach, urzędach, na naszych domach, to nie mechaniczny i nic nie znaczący rytuał. To przypomnienie naszego wspólnego, narodowego dziedzictwa, ale równocześnie przyczynek do wezwania o wspólne działania i wspólną troskę o dobro naszej wspólnoty narodowej. Tym ważniejsze wezwanie w tych trudnych czasach epidemii. Dlatego też wzmóżmy nasze wysiłki, aby wszystkie te niedogodności jak najszybciej ustąpiły.

Jest to czynić tym łatwiej, że jest bardzo bogata symbolika barw tych naszych, biało-czerwonych. W heraldycznej symbolice kolor biały to symbol srebra i życiodajnej wody, natomiast w sferze duchowej – czystość i niepokalanie. Z kolei kolor czerwony to symbol ognia i krwi, a w symbolice duchowej – odwagi i waleczności.

Konstytucja 3 Maja została z kolei ustanowiona ustawą rządową, którą sejm przyjął właśnie tego dnia. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania wad systemu politycznego państwa opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą spisaną na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Po upadku niepodległej Rzeczypospolitej w 1795 r. stała się symbolem walki o odzyskanie suwerenności.

Konstytucja stanowiła symbol dążenia do odrodzenia narodowego przez cały okres zaborów. Odniesienia do Konstytucji 3 Maja znajdowały się w Konstytucji Księstwa Warszawskiego. W 1815 r. nadając Konstytucję Królestwu Polskiemu sam car Aleksander I sugerował, że odwołuje się do ustawy z 3 maja 1791 r.

źródło: internet, IPN,

foto: internet

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstrów: DPS w Psarach zaczyna normalnie działać
Następny artykułRządowy plan odmrażania polskiej gospodarki przypomina improwizację stand-upera