A A+ A++

2024-09-09 12:34

publikacja
2024-09-09 12:34

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników w najbliższych dniach opublikuje komunikat po konsultacjach publicznych dotyczący przeglądu wskaźników – poinformował prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek, podczas debaty organizowanej przez ZBP i PAP Biznes. Jak wskazał, tzw. Mapa Drogowa zostanie nieco skorygowana, ale końcowy termin reformy pozostaje bez zmian.

Białek: Mapa drogowa ds. wskaźników zostanie nieco skorygowana
/ Związek Banków Polskich

“Dosłownie w najbliższych dniach powinniśmy opublikować komunikat jako Narodowa Grupa Robocza, który będzie po pierwsze podsumowywał wyniki konsultacji publicznych i wskazywał na dalsze kroki” – powiedział Białek.

“Reforma idzie w dobrym kierunku, a terminy końcowe na ten moment nie są zachwiane. Planujemy rzeczywiście do końca 2027 roku przeprowadzić całą reformę. Niewątpliwie będziemy musieli trochę na nowo rozpisać tzw. Mapę Drogową w środku – to między innymi kwestia rozpoczęcia nowej produkcji (instrumentów finansowych – PAP) w oparciu o nowy, docelowy wskaźnik. Będziemy musieli trochę przepracować rekomendacje, które już przyjęliśmy w NGR, aby dostosować je do wyboru docelowego wskaźnika, ale wszystko jest po kontrolą i nie powinniśmy mieć tu istotnych opóźnień, jeśli chodzi o termin końcowy” – dodał.

Pod koniec sierpnia prezes ZBP informował na konferencji prasowej, że harmonogram reformy wskaźników referencyjnych jest utrzymany i jest blisko wyboru ostatecznego wskaźnika, który docelowo zastąpi WIBOR i WIRON.

Według wcześniejszych informacji, Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników miał analizować odpowiedzi nadesłane w ramach zakończonych 1 lipca konsultacji publicznych ws. wskaźników/indeksów alternatywnych dla WIBOR.

W marcu KS NGR ogłosił, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR typu RFR. Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Wniosek w tej sprawie złożyło Ministerstwo Finansów.

Planowy termin zakończenia reformy to koniec 2027 r. i ma to być ostateczna data zaprzestania publikacji WIBOR. (PAP Biznes)

pat/ tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdeszło 21 lekarzy. Szpital w Żywcu zawiesza działanie kilku oddziałów i poradni
Następny artykułPrzyjaciel wspomina Roberta Witke