A A+ A++

Problemom w dziedzinach psychiatrii i psychiatrii dziecięcej – poświęcony będzie poniedziałek w białym miasteczku 2.0, czyli w miasteczku namiotowym stworzonym w sobotę przez Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia.

Białe miasteczko stanęło w Al. Ujazdowskich w Warszawie przed siedzibą kancelarii premiera po sobotniej manifestacji pracowników ochrony zdrowia. 30 tys. pracowników ochrony zdrowia przeszło ulicami stolicy

Każdy dzień w miasteczku jest poświęcony problemom w innym obszarze ochrony zdrowia. W niedzielę rozmawiano o problemach kadry pielęgniarek i położnych.

Natomiast poniedziałek poświęcony jest problemom w psychiatrii i psychiatrii dziecięcej.

Jak mówił podczas briefingu w poniedziałek Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów, na liście postulatów do ministra zdrowia i rządu jest hasło: “Nie ma medyków, nie ma leczenia”. – Psychiatria jest jednym z najbardziej jaskrawych przykładów, jak jest źle – mówił. Dodał, że jeżeli chodzi o psychiatrię dla dorosłych, to “jeszcze jakoś ta dziedzina funkcjonuje”. Natomiast w psychiatrii dziecięcej to hasło: “Nie ma medyków, nie ma leczenia” jest w 100 proc. aktualne. Zwracał uwagę, że deficyt kadr w psychiatrii dziecięcej jest ogromny, a potrzeby narastają, ponieważ wśród dzieci i młodzieży rośnie liczba problemów dotyczących zdrowia psychicznego.

Liczba samobójstw rośnie

Anna Bazydło, koordynatorka dzisiejszego dnia, wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów, podkreślała, że temat braku kadr i odpowiedniego dostępu do leczenia w psychiatrii to tematy, które zazwyczaj zamiatane są pod dywan.

Wojciech Szaraniec, przewodniczący Porozumienia Rezydentów zaznaczył, że mamy duży kryzys kadr także w psychiatrii, a kolejne oddziały psychiatryczne są zamykane, podczas gdy statystyki wskazują, że liczba samobójstw rośnie.

Jedna z dyskusji zaplanowanych w poniedziałek w białym miasteczku dotyczyć będzie tego, skąd bierze się depresja i dlaczego ludzie popełniają samobójstwa. – Jedną z czołowych przyczyn śmierci wśród młodych ludzi są samobójstwa – podkreślała A. Bazydło. Rozmowy i warszaty w poniedziałek mają być poświęcone również temu, co zrobić, gdy dziecko lub nastolatek mówi, że nie chce mu się żyć.

Dyskusje mają dotyczyć również warunków pracy personelu w ochronie zdrowia. Gościem białego miasteczka ma być też w poniedziałek, specjalistka psychiatrii, która zawodowo zajmuje się problemami personelu medycznego. A. Bazydło wskazała, że będzie mowa o tym, jakie są konsekwencje pracy w ciągłym chaosie, bo taka jest rzeczywistość pracy dla medyków.

W planie na poniedziałek przewidziano też rozmowę z psychiatrą dzieci i młodzieży, który opowie o tym, “jak poprawić system i dlaczego nie da się tego zrobić bez pieniędzy”.

Dla pracowników ochrony zdrowia zaplanowano ponadto warszataty dotyczące efektywnej komunikacji medycznej.

Polecamy także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRollercoaster Azotów raz na wozie raz pod wozem
Następny artykułZapraszamy na rowerowe wycieczki edukacyjne