W kwietniu informowaliśmy o umowie podpisanej przez gminę Białe Błota z wykonawcą budowy wodnej sieci dosyłowej, która będzie zasilana ze stacji uzdatniana wody w Cielu i poprowadzona przez Kruszyn Krajeński, Lipniki, Drzewce, Murowaniec do Łochowa. Zasili w wodę mieszkańców i przedsiębiorców oddalonych sołectw. – Podłączenie ich do sieci pozwoli na wyeliminowanie problemów z zapotrzebowaniem w wodę szczególnie w okresie letnim, gdy pobór jest największy. Stworzy również możliwość rozwoju firmom inwestującym w Lisim Ogonie wzdłuż budowanej drogi S5 – informował wójt Dariusz Fundator.
Stacja w Cielu jest już niewydolna
Żeby inwestycja okazała się efektywna, Białe Błota muszą zmodernizować stację w Cielu. To na terenie tego sołectwa znajduje się główne ujęcie wody dla większości z ponad 20 tys. mieszkańców gminy. Stacja od ponad dekady nie była modernizowana, przez to stała się niewydolna. Po prostu wydobywa i uzdatnia za mało wody. W kryzysowych sytuacjach trzeba kupować ją od Bydgoszczy. Choć zapotrzebowanie rośnie (Białe Błota są liderem przyrostu mieszkańców i liczby wydanych pozwoleń na budowę w powiecie bydgoskim), nie inwestowano w modernizację stacji i sieci wodnej. Teraz gmina zamierza to zmienić. Prace związane z modernizacją rozpoczęły się już w styczniu. Wykonano dwa dodatkowe odwierty studni głębinowych. Nowe studnie mają głębokość od 80 do 100 m. Docelowo będzie ich sześć. Po rozbudowie nominalna wydajność stacji wyniesie 8 tys. m sześc. na dobę, co ma zapewnić pełne pokrycie zapotrzebowania wody do celów pitno-gospodarczych i przeciwpożarowych gminy. Dokonano również przyłączenia obiektu do sieci gazowej niezbędnej do docelowego ogrzewania pomieszczeń.
Ale to nie wszystko. W środę (29 kwietnia) w siedzibie Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych w Białych Błotach została podpisana umowa na dofinansowanie zadania pod nazwą „Modernizacja i rozbudowy stacji uzdatniania wody w miejscowości Ciele”. Dofinansowanie w formie pożyczki udzieli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – poinformował urząd gminy na Facebooku.
Zakres prac jest znaczny. Obejmie m.in. rozbudowę hali filtrów, rozbudowę budynku obsługi (w tym chlorowni i pomieszczenia paczkowania wody z paczkowarką do wody) i agregatów. Zaplanowano budowę nowego obiektu pompowni II stopnia wraz z kompletnym wyposażeniem. Żeby wodę zmagazynować, wykonane zostaną dwa dodatkowe zbiorniki. Zakres prac obejmie również budowę ostojnika wód popłucznych. Na terenie stacji powstanie sieć kanalizacji deszczowej, drogi dojazdowe, chodniki oraz ogrodzenie. Zmodernizowany zostanie jeszcze system energetyczny z zapewnieniem dwustronnego zasilania w energię elektryczną wraz z automatyzacją procesów technologicznych. Stacja doczeka się także modernizacji ogrzewania – czytamy w informacji zamieszczonej przez urząd gminy.
Rozpoczęcie prac budowlanych zostało zaplanowane na koniec obecnego roku. Zakończenie – na październik 2022 r. Szacowana wartość inwestycji to ponad 17 mln zł. Jaka ostatecznie będzie kwota kontraktu – okaże się po rozpisaniu przetargu i wyłonieniu wykonawcy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS