Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej – najbardziej rowerowego miasta w Polsce w poprzednim i w tym roku – był gościem specjalnym trzeciej edycji międzynarodowej konferencji Polish Bicycle Summit w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
Najbardziej opiniotwórczy dziennik w Polsce, „Rzeczpospolita”, konsekwentnie promuje rower jako najbardziej zrównoważony i przyjazny dla środowiska środek transportu i rekreacji, traktując to jako swoją misję. Za chwilę minie półtora roku od rozpoczęcia przez dziennik akcji społecznej „Rowerem przez Polskę”.
– Przez ten czas wnikliwie analizowaliśmy, jak wygląda „rowerowa Polska” i czego potrzebuje, aby się rozwijać. Rozpoczęliśmy też dyskusję, czy Polska potrzebuje krajowej strategii rowerowej, która odbiła się szerokim echem i jest kontynuowana przez wiele środowisk: liderów zielonej transformacji i zrównoważonej mobilności – pisze Hanna Wawrowska, pomysłodawczyni i dyrektorka Polish Bicycle Summit, autorka i szefowa „Rzeczpospolitej Życia Regionów”.
I właśnie narodowa strategia rowerowa była tematem wiodącym podczas trzeciej edycji międzynarodowej konferencji Polish Bicycle Summit, zorganizowanej 4 października w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Uczestnicy mieli za zadanie zastanowić się, w czym owa strategia może pomóc. Mieli się przyjrzeć, jak wygląda jej wdrożenie w innych krajach w Europie i na świecie. A także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Polska, która nigdy nie miała takiej strategii, ma szansę na jej powstanie i skuteczne wdrożenie. – Zapraszamy na Polish Bicycle Summit wszystkich liderów zmiany rowerowej w Polsce. Bądźcie z nami – zachęcała Hanna Wawrowska.
I właśnie jednym z gości specjalnych konferencji, na zaproszenie dziennika „Rzeczpospolita” i Polskiego Związku Kolarskiego, był prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk. Znalazł się tam nieprzypadkowo. Doceniono bowiem niebywały sukces miasta – zdobycie po raz drugi z rzędu tytułu Rowerowej Stolicy Polski. Dzięki temu Biała Podlaska stała się ważnym partnerem ogólnopolskich debat na temat roweru jako środka transportu przyjaznego dla środowiska, a także roweru jako bardzo atrakcyjnej formy rekreacji.
Michał Litwiniuk, oprócz tego, że brał udział we wszystkich odczytach i spotkaniach, został zaproszony jako jeden z prelegentów do panelu dyskusyjnego „Jak skutecznie wdrożyć krajową strategię rowerową?”.
– Podczas międzynarodowej konferencji Polish Bicycle Summit 2023 opowiedziałem o naszych wspaniałych doświadczeniach w ramach Rowerowej Stolicy Polski. Razem z naczelnikiem wydziału rozwoju miasta Michałem Romanowskim podzieliliśmy się naszym doświadczeniem w gronie dyplomatów: ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce Daphne Bergsmy, prezesa „Bike New York” Kennetha Jay’a Podziby, ambasadora Austrii Andreasa Stadlera, ambasadora Królestwa Danii Ole Tofta oraz samorządowców i aktywistów – opowiada prezydent Michał Litwiniuk.
Konferencji towarzyszyła wystawa o historii turystyki rowerowej w Polsce „Dookoła na dwa koła” w Muzeum Sportu i Turystyki oraz ekspozycja zdjęć znanego fotografa sportowego Szymona Gruchalskiego „Cycling nature”. Jak zapowiada Michał Litwiniuk, na pewno zobaczymy tę wystawę w Białej Podlaskiej.
zdjęcia UM Biała Podlaska
Michał Litwiniuk – samorządowiec, prawnik i nauczyciel akademicki. W 2002 roku zasiadł w Radzie Miasta Biała Podlaska z ramienia Platformy Obywatelskiej, uzyskując następnie reelekcję w latach 2006 i 2010. W latach 2014-2018, jako zastępca prezydenta miasta Biała Podlaska, odpowiadał za edukację, kulturę, sport i politykę społeczną. Od 2018 roku prezydent tego miasta. Promotor aktywności fizycznej – instruktor wielu dyscyplin, m.in. narciarstwa, windsurfingu, survivalu. W 2022 roku, gdy Biała Podlaska została Rowerową Stolicą Polski, zdobył puchar prezydenta, który pokonał podczas miesiąca trwania rywalizacji najwięcej kilometrów. W 2023 roku mieszkańcy Białej Podlaskiej i przyjaciele miasta, po przejechaniu w czerwcu ponad 1 mln 130 tys. km, obronili mistrzowski tytuł, a Michał Litwiniuk ponownie okazał się samorządowcem z największą liczbą „wykręconych” kilometrów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS