A A+ A++

Jeśli kontrahent nie jest zarejestrowany w Polsce, nic się nie zmieni, bo jak wynika z nowelizacji, będą dotyczyć tylko płatności „za fakturę wystawioną przez podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny”. Takie płatności nadal więc będą kosztem.

Co jednak, jeśli firma zagraniczna zarejestrowała się w naszym kraju? Co jeśli taki kontrahent wprawdzie zarejestruje się dla celów VAT w Polsce, ale w ramach , którą realizuje, nie będzie działał jako podatnik, np. gdy realizujemy transakcję ze spółką mającą w naszym kraju stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Sygnały płynące z resortu finansów były pierwotnie niejasne. W odpowiedzi dla DGP przypominał, że „informacja o rachunkach w bankach zagranicznych jest podawana przez podatników w zgłoszeniach identyfikacyjnych NIP-2”.

Gdy uruchomiono wykaz, nie było w nim jednak kont zagranicznych. Krajowa Informacja Skarbowa konsekwentnie twierdzi, że to się nie zmieni, bo przepisy o białej liście odwołują się do prawa bankowego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2187 ze zm.) i ustawy nowelizującej niektóre inne ustawy w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2491). Wskazane przepisy odwołują się tylko do rachunków prowadzonych w polskich bankach i SKOK-ach. Problem może być też bardziej prozaiczny, tj. biała lista przyjmuje jedynie numer rachunku w formacie 26 cyfr, co nie jest standardem za granicą.

zobacz także:

Wydaje się więc, że handlujący z wieloma podmiotami zagranicznymi muszą być przygotowani na konieczność składania zawiadomień o płatności na rachunek nieznany fiskusowi. Niewykluczone, że kwestia ta zostanie jeszcze rozwiązana w objaśnieniach podatkowych lub w nowelizacji przepisów.

Resort finansów zapewnia, że problemy z rachunkami zagranicznymi wyjaśnioni w objaśnieniach podatkowych, które zostaną opublikowane w najbliższym czasie.

wyjaśnienia eksperta

Jak zweryfikować podmiot, o którym nie wiemy prawie nic

Najbardziej skomplikowanym przypadkiem weryfikacji danych na białej liście wydaje się płatność na rzecz kontrahenta zagranicznego na jego zagraniczny numer rachunku bankowego. Zagadnienie to będzie też największym wyzwaniem w weryfikacji kontrahentów i ich rachunków bankowych, chyba że finansów zdecyduje się na rezygnację z sankcji podatkowych w podobnych przypadkach.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której nabywamy usługi z zagranicy od podmiotu, który podaje nam swój numer VAT, pod którym jest zarejestrowany w kraju siedziby, na przykład we Francji. Fakturę dostajemy bez naliczonego VAT i to my jako nabywca rozpoznajemy podatek na podstawie mechanizmu odwrotnego obciążenia. Płacimy też zobowiązanie na wskazany na fakturze rachunek zagraniczny naszego kontrahenta.

Zgodnie z przepisami o białej liście potencjalne negatywne konsekwencje będą grozić w przypadku dokonania płatności na rachunek niewidniejący na białej liście, ale dotyczący transakcji z podatnikiem VAT (podmiotem zarejestrowanym na VAT w Polsce jako podatnik czynny). Przepisy n … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUSA. Mężczyzna pozwał klinikę. Nielegalnie użyto jego spermy. Zorientował się, że ma 17 dzieci
Następny artykułKielce: zarzuty i areszt dla ośmiu podejrzanych o pobicie ze skutkiem śmiertelnym