A A+ A++

Jedną z najważniejszych informacji w elektronicznym wykazie czynnych podatników VAT są numery firmowych rachunków bankowych i prowadzonych w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (SKOK). Chodzi o wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym:

  • numery rachunków bankowych przedsiębiorców w rozumieniu art. 49 prawa bankowego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2187 ze zm.), na które kontrahenci powinni dokonywać wpłat, lub:
  • imienne rachunki w SKOK, której podmiot jest członkiem, otwarte w związku z prowadzoną przez członka działalnością gospodarczą.

Numery tych rachunków są potwierdzane przez fiskusa przy wykorzystaniu Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR).

zobacz także:

Co grozi podatnikom

To bardzo ważne, że od początku 2020 r. każda wpłata wynikająca z o wartości większej niż 15 tys. zł będzie musiała trafić na konto, którego numer znajduje się na białej liście. W przeciwnym wypadku przedsiębiorcę czekają surowe .

Po pierwsze, nie zaliczy wydatku do kosztów uzyskania przychodu w PIT lub CIT. Będzie też zobowiązany do korekty (zmniejszenia) kosztów lub zwiększenia swoich przychodów, jeśli przed zleceniem przelania płatności zaliczył już koszt, który wynika z tej transakcji, do kosztów uzyskania przychodów, w tej części, w jakiej płatność nie trafiła na rachunek znany fiskusowi (albo została dokonana gotówką).

Po drugie, taki odpowie solidarnie ze sprzedawcą za VAT nierozliczony z tytułu transakcji.

Co dalej z kontami prywatnymi

W wykazie z samego założenia nie znajdziemy rachunków prywatnych (oszczędnościowo-rozliczeniowych – ROR), które niektórzy przedsiębiorcy wykorzystują w działalności gospodarczej. Należy bowiem pamiętać, że wejście w życie przepisów o białej liście nie zmieniło pozostałych przepisów ordynacji podatkowej i nadal przedsiębiorcy (szczególnie najmniejsze firmy) mogą korzystać z rachunku prywatnego przy prowadzeniu biznesu.

Niewykluczone, że zmieni się w listopadzie br., gdy w życie wejdzie inna nowelizacja ustawy o VAT wprowadzającą obowiązkowy mechanizm (ang. split payment) w branżach wrażliwych. Rachunki VAT, na które będ … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTragedia w Kielcach. Nie żyje starsza kobieta, która wpadła do Silnicy
Następny artykułLiga Mistrzów. Płomienna przemowa trenera Salzburga w przerwie meczu z Liverpoolem. Wideo