Obowiązek sprawdzania kontrahentów i ich rachunków w elektronicznym rejestrze podatników VAT. Kary – czasem nawet trzy za jedno niedopatrzenie.
Najpierw split payment, teraz obowiązek sprawdzania kontrahentów i ich rachunków w elektronicznym rejestrze podatników VAT, czyli większa biurokracja i dodatkowe formalności. Do kompletu jeszcze kary.
Warto sprawdzić: Podzielona płatność już obowiązkowa
Split payment i obowiązki wynikające z konieczności korzystania z białej listy podatników mają pomagać w weryfikacji potencjalnych kontrahentów i uszczelnić systemu podatkowy. Ale to przyszłość, na razie wśród przedsiębiorców, szczególnie tych niedużych, te nowinki budzą przede wszystkim obawy. Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i posługujących się dotychczas prywatnym kontem bankowym, nowe przepisy dodatkowo oznaczają obowiązek założenia rachunku firmowego do rozliczeń z kontrahentami, jeśli ich transakcje wynikające z faktury wystawionej przez podatnika VAT, przekraczają 15 tys. zł. Niestosowanie się do przepisów może być kosztowne.
Za przelew powyżej 15 tys. zł na rachunek poza split payment grozi sankcja wysokości 30 proc. VAT lub grzywna za karę lub wykroczenie za przestępstwo skarbowe. Wydatku tego nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Można będzie jednak ponieść solidarną odpowiedzialność za VAT sprzedawcy, jeżeli nie rozliczy on podatku od tej transakcji.
W przypadku zapłaty na niezgłoszony na białą listę rachunek można być zwolnionym z sankcji, ale zwolnienie uzyskać będzie trudno. Na zgłoszenie do naczelnika urzędu skarbowego ma się zaledwie trzy dni. Eksperci Deloitte uważają, że w praktyce może to być trudne, a nawet nierealne, biorąc pod uwagę np. okresy świąteczne lub częste wyjazdy służbowe. Sprawę utrudnia też fakt, że podatnicy zazwyczaj nie wiedzą, który urząd skarbowy jest urzędem ich kontrahenta i nie mają możliwości sprawdzenia tej informacji w żadnym oficjalnym wykazie podatników. Zawiadomienie przesłane do naczelnika innego urzędu powinno być wprawdzie przekazane właściwemu naczelnikowi, ale czy otrzyma on je w ciągu trzech dni?
Resort finansów zapowiedział uproszczenia, ale żadne decyzje nie zapadły. Niejeden przedsiębiorca, który dotychczas sam się z fiskusem rozliczał, teraz będzie więc musiał zatrudnić sprawną księgową, która pomoże rozwikłać wszystkie wątpliwości podatkowe i pozwoli zaoszczędzić przedsiębiorcy czas.
Warto sprawdzić: Zwrot nadwyżki VAT można przyspieszyć
Biała lista jest aktualizowana w każdy dzień roboczy, a system sam pobiera dane z państwowych rejestrów. Warto się jednak upewnić, czy własny rachunek firmowy znajduje się w rejestrze i czy informacje zawarte w nim są poprawne, aby płatności na pewno spływały. W razie znalezienia błędów, trzeba wystąpić do szefa Krajowej Administracji Skarbowej z wnioskiem o ich usunięcie.
Konieczność weryfikacji kontrahentów to niejedyna zm … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS