A A+ A++

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące “Białej Księgi AI w praktyce klinicznej”, dokumentu będącego zbiorem zasad wdrażania i wykorzystywania sztucznej inteligencji w placówkach medycznych.

Niemal wszystkie placówki medyczne coraz częściej i chętniej stosują rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji w swojej codziennej działalności, choć niesie to za sobą spore wyzwania. Korzystanie ze zdobyczy AI  w zdrowiu nie zostało dotychczas prawnie uregulowane ani w Polsce, ani w UE. Ma się to zmienić dzięki „Białej Księdze AI w praktyce klinicznej”, będącej zbiorem praktycznych rozwiązań wypracowanych w gronie ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją w zdrowiu.

O sztucznej inteligencji w zdrowiu pisaliśmy tutaj:

zobacz więcej

W ciągu dekady zabraknie nawet 10 mln lekarzy i pielęgniarek

„Biała Księga AI w Praktyce Klinicznej” to opracowanie podstawowych zasad wdrażania narzędzi sztucznej inteligencji do systemu ochrony zdrowia, stworzone przez “Koalicję na rzecz AI w zdrowiu” oraz Grupę Roboczą ds. Sztucznej Inteligencji – podgrupa ds. zdrowia. Dokument będzie wyjaśniał, czym jest sztuczna inteligencja w zdrowiu, czemu służy i czy jej stosowanie w tym sektorze jest prawnie dopuszczalne. Dowiemy się z niego także, w jaki sposób AI może wspierać zarówno pacjenta jak i lekarza oraz jakie prawa im przysługują.

– Warto podkreślić, iż jest to pierwszy taki dokument w Unii Europejskiej, co pokazuje miejsce, jakie Polska wypracowała sobie w międzynarodowym środowisku startupowym, w dużej mierze nastawionym na rozwój sztucznej inteligencji (AI) – zauważa Anna Warczyńska, Wiceprzewodnicząca Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali. 

Gwałtowny rozwój technologii medycznych, sztucznej inteligencji w zdrowiu, przyspieszony przez ostatnie dwa lata pandemii, spowodował konieczność wypracowania standardów postępowania w tym zakresie i ich dostosowania do istniejącego porządku prawnego.

– Pewność postępowania medycznego zawsze wzmacniają standardy, które eliminują potencjalne nieścisłości i błędy. Przyspieszają one implementację najnowszych rozwiązań technologicznych w medycynie – dodaje Anna Warczyńska i podkreśla, że dobrą praktyką postępowania “Koalicji AI w zdrowiu” stało się przeprowadzenie tego dokumentu przez zakończone 27 maja konsultacje społeczne, przy ogromnym zaangażowaniu strony publicznej przedsięwzięcia (Podgrupa ds. Zdrowia Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji KPRM) i strony społecznej, tj. końcowych „użytkowników” wypracowanych rozwiązań.

Końcowy kształt dokumentu nie jest jeszcze znany. Zostanie zaprezentowany 14 czerwca podczas II edycji konferencji  „AI w zdrowiu” zorganizowanej przez Polską Federację Szpitali, “Koalicję AI w zdrowiu”, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i HeartBit4.0. Podczas konferencji zostanie zaprezentowany jeszcze jeden dokument – Raport  „Top Disrupters in Healthcare”, który jest jedynym zbiorczym dokumentem, przeglądem startupów w obszarze life sciences w Polsce i raportem docenianym już przez środowisko międzynarodowe.

Obydwa dokumenty pokazują, jak szybko rozwijają się nowe technologie medyczne oraz jak duża jest determinacja i konieczność ich wdrażania w leczeniu pacjentów.

Reklama

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFilip Komar Mistrzem Polski!
Następny artykułRoksana Węgiel już tak nie wygląda – miażdżąca metamorfoza