A A+ A++

BHP na budowie regulują przepisy rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Praca w budownictwie wiąże się ze szczególnym zagrożeniem, na co wskazują statystyki wypadków przy pracy. Mimo stosowania środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, wciąż istnieje potrzeba podniesienia standardów bhp na budowie.

BHP w budownictwie

Najnowszy raport GUS za okres styczeń-wrzesień 2019 r. podaje, że na prawie 53 tys. wypadków niemalże 3 tys. miało miejsce w branży budowlanej, w tym 36 było śmiertelnych. Dla porównania, w analogicznym okresie 2018 r. w tym sektorze w wyniku wypadku przy pracy zmarły 34 osoby. Analizując dane, warto wziąć pod uwagę, że nie wszystkie wypadki mogły być zgłaszane – w 2018 r. najwięcej przypadków zatrudniania na podstawie umowy cywilnoprawnej w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy zanotowano w budownictwie (14,5 proc.). Potrzebę podjęcia działań w kierunku podniesienia standardów bhp ujawniają również wyniki kontroli prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy. W 2018 r. podczas 7 tys. kontroli placów budowy aż w 90 proc. przypadków inspektorzy wykryli nieprawidłowości związane z bezpieczeństwem pracy. Odpowiedzią na te anomalie są dodatkowe działania kontrolne zapowiedziane przez PIP, które mają być przeprowadzone między innymi właśnie w budownictwie.

Polecamy: Prawo pracy po zmianach od 1 stycznia 2020 r.

Podstawowe zasady środków ochrony

Do pracowników branży budownictwa odnoszą się ogólne zasady określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Załącznik do tego rozporządzenia określa szczegółowe zasady stosowania środków ochrony indywidualnej. Zgodnie z §2 tego załącznika pracodawca dokonując doboru środków, powinien pamiętać, by:

  • były one odpowiednie do istniejącego zagrożenia i nie powodowały same z siebie zwiększonego zagrożenia,
  • odpowiadały warunkom panującym na stanowisku pracy,
  • uwzględniały wymagania ergonomii oraz stan zdrowia pracownika,
  • były odpowiednio dopasowane do użytkownika po niezbędnym wyregulowaniu.

Szczególne zasady dotyczące bhp na budowie określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowanych. Zgodnie z tym rozporządzeniem na uczestników procesu budowlanego nałożono obowiązki, w tym odnoszące się do stosowania środków ochrony zbiorowej oraz środków ochrony indywidualnej.

Zobacz również:

Zbiorowe i indywidualne środki ochrony

Zgodnie z prawem, pierwszeństwo zastosowania mają zbiorowe środki ochronne. Dopiero kiedy nie ma możliwości ich zastosowania, wówczas pracownik otrzymuje środki ochrony indywidualnej, których pracownik ma obowiązek używać (art. 211 KP), a kierownik robót powinien monitorować, czy są one stosowane zgodnie z przeznaczeniem i regularnie sprawdzać ich stan (art. 212 KP). Pracownik przed rozpoczęciem pracy powinien sprawdzić, jakie środki ochronne są wymagane na jego stanowisku pracy, skontrolować ich stan i upewnić się, że stosuje je zgodnie z instrukcją użytkowania. W razie ich uszkodzenia, należy je wymienić na nowe. Do obowiązków pracodawcy należy konserwacja, pranie, odpylanie i odkażanie środków ochrony indywidualnej. Pracodawca zapewnia również środki ochrony indywidualnej osobom, które wykonują czynności inspekcyjne lub inne krótkotrwałe prace.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWieści ze Szczuczyna
Następny artykułNowe fabryki zamiast kopalni?