Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie będzie oferował przewalutowania kredytów frankowych klientom Getin Noble Bank – wynika z odpowiedzi BFG na pytania PAP.
30 września Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Zgodnie z komunikatem cała działalność GNB została przeniesiona do Banku BFG (którego właścicielem jest BFG oraz System Ochrony Banków Komercyjnych, utworzony przez 8 największych banków). Wyjątkiem są kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (w tym do franka szwajcarskiego), które zostały wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Bank.
„Nie są przewidywane zmiany w zakresie kredytów denominowanych lub indeksowanych do walut obcych – należy je spłacać na dotychczasowych warunkach. Ugód w zakresie przewalutowania, które powodowałyby zubożenie masy upadłości, nie możemy oferować, bo bank nie ma na to środków, a BFG nie może zubażać masy upadłości” – odpowiedział BFG na pytanie PAP, czy klienci pozostający w GNB otrzymają ofertę przewalutowania kredytów.
Decyzja o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku została podjęta z uwagi na jego bardzo złą sytuację finansową. Jak podano w komunikacie BFG o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji bank od 2016 r. notował nieprzerwane straty roczne a w kwietniu GNB poinformował o wystąpieniu przesłanki zagrożenia upadłością.
„Podmiot w restrukturyzacji pozostaje w obrocie prawnym, ale zgodnie z art. 135 ust. 4. uBFG w czasie trwania przymusowej restrukturyzacji w stosunku do podmiotu w restrukturyzacji niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego i postępowania zabezpieczającego, a zgodnie z art. 135 ust. 1 uBFG postępowanie egzekucyjne lub zabezpieczające skierowane do majątku podmiotu w restrukturyzacji wszczęte przed wszczęciem przymusowej restrukturyzacji podlega umorzeniu. Po ogłoszeniu upadłości podmiotu w restrukturyzacji roszczeń można będzie dochodzić zgodnie z prawem upadłościowym” – podano w odpowiedzi BFG na pytanie PAP, czy Getin Noble Bank jest w stanie obsługiwać swoje zobowiązania wobec innych banków, wynikające z kredytów frankowych.
autor: Marek Siudaj
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS