A A+ A++

Gminy Lesznowola i Nadarzyn znalazły się w gronie gmin zakwalifikowanych do realizacji usługi „Zaawansowanych lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) na szeroką skalę”.

W ostatnich latach drony zyskały sporą popularność. Coraz więcej osób wykorzystuje je do celów prywatnych, ale bezzałogowe statki mają również komercyjne zastosowanie. Pomagają w codziennym funkcjonowaniu samorządów m.in. jako drony antysmogowe.

Gmina Lesznowola i gmina Nadarzyn postanowiły podjąć działania mające na celu udział w nowatorskim projekcie, który polega na wdrożeniu usługi „Zaawansowanych lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) na szeroką skalę”. Za przedsięwzięcie odpowiada Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Chętnych do udziału nie brakowało. Zgłosiło się blisko 20 gmin lub ich konsorcjów.

Do II etapu konkursu przystąpiło osiem samorządów. Wyłoniono trzech zwycięzców, wśród których są Nadarzyn i Lesznowola. Pozostałe to Gliwice wraz z partnerami oraz gminy Lublin z Jastkowem. – Konkurs 3 obszary zakończył się wyłonieniem trzech zwycięskich konsorcjów gmin. Wybór nie był łatwy, ponieważ każdy z uczestników charakteryzował się wyjątkowymi możliwościami i zaangażowaniem. Ich determinacja i pomysłowość sprawiły, że podjęcie decyzji było niezwykle trudne – powiedział Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Co niesie ze sobą udział w programie?

Drony stanowią zapewne temat przyszłościowy. Dla Lesznowoli  to szansa na wdrożenie nowych usług. Co samorządowi da udział w programie?

  • aktywne wdrożenie przez gminę rozwiązań ekologicznych i przyjaznych środowisku, nastawionych na redukcję emisji Co2 (patrole antysmogowe, analiza czystości powietrza m.in. na boiskach szkolnych),
  • możliwość realizacji usług świadczonych przy wykorzystaniu BSP, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i jakości życia (patrole leśne identyfikujące dzikie wysypiska śmieci, akcje ratownicze m.in. transport defibrylatorów i środków pierwszej pomocy, wsparcie dla Strażaków podczas prowadzonych akcji ratunkowych, badanie stanu technicznego obiektów, analiza postępu prac inwestycyjnych, pomiary geodezyjne, monitoring obciążenia ruchu drogowego),
  • monitorowanie przepustowości rowów melioracyjnych oraz cieków wodnych,
  • udział w prestiżowym i nowatorskim projekcie, którego celem jest budowa infrastruktury dla lotów BSP wraz z narzędziami do oceny ryzyka oraz kolizyjności lotu,
  • możliwość realnego wpływu na kształtowanie się ruchu dronowego i rynku usług dronowych, które na całym świecie przeżywają swoistą rewolucję.
Czytaj także: Będzie wiadukt w Nowej Iwicznej. Jeśli UE da środki na budowę
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKalisz. Mariusz Witczak i Janusz Pęcherz: Apelujemy do posłów PiS – oddajcie głos za Polską
Następny artykułOtwarty konkurs ofert w zakresie działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych na rok 2022 pn. „Zaczynam się interesować – włączenie społeczne”