A A+ A++

Od 500 tysięcy do ponad miliona osób w Polsce może stracić pracę w wyniku epidemii koronawirusa. W wielu zakładach zwolnienia już się rozpoczęły. Jaki wpływ wirus będzie miał na zabrzański rynek pracy?

Jeden z ekonomistów napisał, że w dwa tygodnie skończył się w Polsce rynek pracownika. Ale aktualnie dostępne dane jeszcze tego nie wykazują. W lutym bezrobocie w naszym mieście było na poziomie 4,9%, w styczniu wynosiło 5,1%. Dla porównania w całym województwie śląskim w lutym bezrobocie wyniosło 3,9%, a w całej Polsce – 5,5%.

– Na razie nie widać paniki ani nerwowych ruchów, wykonywanych przez przedsiębiorców. W samym Zabrzu o zamiarze zwolnienia 4 pracowników poinformowała jedynie sieć odzieżowa Camaieu, która ma swój sklep w Platanie. Również wzrost nowych rejestrujących się bezrobotnych jest na razie niewielki. W marcu, w porównaniu do lutego, liczba rejestrujących się wzrosła o 50 osób – mówi Halina Matys, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu. – Obawiam się jednak, że w kolejnych tygodniach może ona wzrosnąć, gdy będą się rejestrować np. osoby, które wróciły w ostatnim czasie z zagranicy i przez dwa tygodnie przebywały na kwarantannie domowej.

Z cząstkowych danych z Powiatowych Urzędów Pracy wynika, że również w marcu stopa bezrobocia w skali kraju spadła. Zdaniem ekspertów spadek jest jednak fikcyjny. Większość urzędów pracy od 16 marca fizycznie została zamknięta. Urzędnicy pracują w trybie online, przez co zwalniani z pracy nie mogą w prosty sposób się zarejestrować. Nie wszyscy byli w stanie złożyć wniosek przez internet, bo do tego nie wystarczy zwykły mail – trzeba skorzystać z profilu zaufanego albo mieć podpis elektroniczny.

Zdaniem analityków z Credit Agricole, na koniec kwietnia bezrobocie w Polsce wzrośnie do 8,1%, a na koniec czerwca do 9,4%. „Z uwagi na trwający okres wypowiedzenia czy też wstrzymywanie się firm z decyzjami z powodu panujacej niepewności, statystyki za kwiecień i maj nie będą odzwierciedlały pełnej skali redukcji etatów” – napisali w swoim raporcie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie żyje O. Mateusz Wojnarowski
Następny artykułDomowe maceraty poprawią kondycję skóry