A A+ A++

4,7 proc. wyniosła w grudniu zeszłego roku stopa bezrobocia w Jaworznie. Była niższa od wskaźników ogólnopolskich o 1,5 proc. i o 0,2 proc. od tych, które zostały wyliczone dla całego województwa śląskiego. W naszym mieście bezrobocie nie wzrosło znacząco od zeszłego roku. Grudniowy wskaźnik jest tylko o 0,8 procenta wyższy od tego sprzed pandemii (3,9 proc.). W miarę dobra sytuacja na rynku pracy to przede wszystkim efekt kolejnych edycji Tarczy Antykryzysowej i ułatwień w ramach jaworznickiego ATOM-u. Jak informują pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy, rządowe wsparcie ochroniło przed likwidacją 8,4 tys. miejsc pracy i działalności gospodarczych w Jaworznie.

W jaworznickim PUP na początku tego roku było zarejestrowanych 1500 bezrobotnych. Część z nich to osoby, które straciły pracę z powodu lockdownu. To przede wszystkim byli pracownicy hoteli, restauracji i pubów, a także sprzedawcy.

Jednak Jaworzno nie wyróżnia się pod tym względem od innych miejscowości. U nas, jak i w miastach podobnych do naszego, sytuacja w wymienionych branżach nie jest tak mocno odczuwalna, jak w przypadku turystycznych kurortów – wyjaśnia Łukasz Curyło, dyrektor jaworznickiego PUP.

Poziom bezrobocia nie wzrósł drastycznie również dzięki pomocy finansowej państwa dla przedsiębiorców. W ramach kolejnych tarcz antykryzysowych płyną dofinansowania, które mają pomóc w utrzymaniu stabilności firm, w tym poziomu ich zatrudnienia. W ciągu pandemicznych miesięcy za pośrednictwem jaworznickiego PUP-u wsparcie otrzymało prawie 4,8 tys. przedsiębiorców. Rozdysponowano wśród nich 40 mln zł. W ramach ostatniej tarczy branżowej (6.0) urząd pracy w Jaworznie wypłacił w sumie 740 tys. zł wsparcia 148 podmiotom gospodarczym. Większość z nich, aż 142, to osoby samozatrudnione i te, które zatrudniają do 9 pracowników. Reszta to tzw. mali przedsiębiorcy. – W trakcie weryfikacji pozostaje jeszcze 37 wniosków, które wpłynęły w ostatnich dniach naboru. Wnioski te wymagają korekty i złożenia wyjaśnień przez wnioskodawców – informuje Daria Gucik z zespołu ds. promocji jaworznickiego PUP.

Wśród przedsiębiorców, którzy otrzymali już wsparcie w ramach tarczy branżowej 6.0, najwięcej, bo 32, to są właściciele restauracji i innych stacjonarnych placówek gastronomicznych. 15 przypadków dotyczy firm, zajmujących się tzw. pozaszkolnymi formami edukacji (np. szkoleniami, kursami, różnego typu formami doskonalenia zawodowego), 10 – przedsiębiorstw z branżyfotograficznej, 9 – podmiotów gospodarczych, zajmujących się sprzedażą detaliczną odzieży w wyspecjalizowanych sklepach. Pomoc finansową uzyskało również po sześciu przedsiębiorców z czterech innych branż (to firmy, zajmujące się wystawianiem przedstawień artystycznych, edukacją sportową i zajęciami sportowymi i rekreacyjnymi, sprzedażą detaliczną na straganach i targowiskach oraz pasażerskim transportem lądowym).

Tarcza 6.0 dobiegła końca 31 stycznia. Obecnie mikro- i mali przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie w ramach tarczy, która
ruszyła na początku lutego. Dotacje będą przyznawane na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w określonych branżach.

PUP Jaworzno pomaga również na inne sposoby. Wszelkie informacje na temat tarczy i innych form wsparcia przedsiębiorcy uzyskają, dzwoniąc na specjalną infolinię jaworznickiego PUP-u: 32 618 19 04. Urząd organizuje też cykliczne, bezpłatne webinary. W spotkaniach online biorą udział pracownicy PUP, a także zaproszeni eksperci z różnych dziedzin. Najbliższy webinar jest zaplanowany na 25 lutego i będzie nosić tytuł „Proces rekrutacji w pigułce”. Kalendarz webinarów można znaleźć na stronie internetowej urzędu. Aby wziąć w nich udział, należy najpierw się zapisać, telefonicznie pod numerem 32 618 19 16 lub mejlowo [email protected].

W Jaworznie przedsiębiorcy mogą skorzystać również ze wsparcia w ramach oferowanej przez gminę Antykryzysowej Tarczy Ochrony Mieszkańców (ATOM-u 2.0). Jednym z jej elementów jest Jaworznicki Pakiet Wsparcia dla Biznesu, a w nim możliwość ubiegania się o zmianę terminu płatności, rozłożenie zaległości na raty lub umorzenie zaległości w zakresie podatków lokalnych. Są też udzielane ulgi z tytułu najmu lub dzierżawy gminnych nieruchomości i lokali użytkowych. W ramach ATOM-u działa miejska linia InfoBiznes: 32 618 16 01 i 32 618 16 09. Porad udzielają pracownicy Wydziału Budżetowo-Finansowego Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Barometr prawdę powie

Pod koniec stycznia Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie opublikował tzw. barometr zawodów na 2021. Są w nim wyszczególnione zawody deficytowe, w których brakuje pracowników, zawody zrównoważone, w których liczba rąk do pracy odpowiada potrzebom pracodawców, oraz zawody nadwyżkowe, w których pracowników jest za dużo, a brakuje wolnych miejsc pracy. W tym roku najbardziej pożądanymi pracownikami w naszym mieście są ślusarze, operatorzy obrabiarek skrawających, elektrycy,
elektromechanicy i elektromonterzy. Jest też zapotrzebowanie m.in. na murarzy, tynkarzy, fryzjerów, listonoszów, lekarzy, nauczycieli przedszkolnych, przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu, a także fizjoterapeutów, masażystów, psychologów czy psychoterapeutów. Nie brakuje za to np.dentystów, nauczycieli nauczania początkowego i przedmiotów ogólnokształcących, geodetów i kartografów, instruktorów nauki jazdy czy florystów.Wśród zawodów tzw. nadwyżkowych w jaworznickim barometrze znaleźli się tylko pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej.

[ Puls Jaworzna, nr 4 (196), 11 lutego 2021, str. 9 ]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzienny raport koronawirusa: sytuacja stabilna
Następny artykułKamil Grosicki coraz bliżej powrotu do ekstraklasy! Ale nie do Legii Warszawa