„Anhelli. Skowyt” to dramat muzyczny, skomponowany na bazie tradycyjnych pieśni pochodzących z liturgii chrześcijańskiej i z różnych obrządków pogrzebowych z całego świata. Spektakl będzie można obejrzeć bezpłatnie za pośrednictwem internetu.
„Anhelli. Skowyt” to dramat muzyczny, dla którego inspiracją były tradycyjne pieśni, zebrane i opracowane przez zespół podczas około dziesięcioletnich poszukiwań oraz nauki u źródeł. Spektakl tworzą m.in. tradycyjne pieśni paschalne, śpiewane przez stulecia przez konfraternie na Sardynii, bizantyjskie irmosy z tradycji wciąż żywej w niektórych regionach prawosławnych, a także gruzińskie pieśni i hymny.
Twórcy przedstawienia zadają pytanie o niemożność doświadczenia i wyrażenia śmierci. Dlatego spektakl skoncentrowany jest na kilku szczególnych minutach żałoby, kiedy w domu osoby, która odeszła, zbierają się żałobnicy i dokonują pożegnania, odprawienia zmarłego. Nie chodzi jednak tylko o gest pożegnania, ale o prawdziwe odłączenie, odesłanie, może uwolnienie duszy. Śmierć jest nie tylko momentem przejścia, ale także procesem, który wymaga czasu.
– W spektaklu złożony zostaje muzyczny i sceniczny hołd Juliuszowi Słowackiemu, którego dzieło jest jednak tylko punktem literackiego zaczepienia. Jedyne słowa, które padają na początku przedstawienia, są zarazem ostatnimi wersami poematu – można przeczytać w opisie tej produkcji. Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że „za pomocą muzycznej dramaturgii, czerpiącej z liturgii chrześcijańskiej i pism gnostyckich, w spektakl wpisana zostaje figura Anhellego-Zbawiciela”. Główny bohater Słowackiego i towarzyszące mu kobiety służą twórcom do opowiedzenia o duchowym oddzielaniu
Pierwsza, „Anhelli. Wołanie”, miała swoją premierę w 2009 roku i wchodziła w skład tryptyku „Ewangelie dzieciństwa”, wieńczącego ponad dziesięć lat poszukiwań i rozwoju Teatru ZAR. W październiku 2010 roku tryptyk uhonorowany został Wrocławską Nagrodą Teatralną. – Z tygla współczesnego polskiego teatru przychodzi Teatr ZAR natchniony śmiercią, pamięcią i pierwotną mocą starożytnej pieśni – napisał o pierwszej wersji spektaklu Jim O’Quinn z „American Theatre”.
Rejestracja spektaklu „Anhelli. Skowyt” w reżyserii Jarosława Freta zostanie udostępniona od czwartku 25 marca od godz. 19 do wtorku 30 marca do godz. 23.59 na Facebooku i YouTubie Instytutu Grotowskiego.
AUTOR: mh/TuWrocław.com
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS