A A+ A++

Według danych Fundacji Nie Widać Po Mnie 30% ankietowanych medyków mierzy się z zaburzeniami depresyjno-lękowymi, ponad połowa cierpi z powodu wypalenia zawodowego, a 100% ankietowanych odczuwa samotność. Co więcej 56% medyków zadeklarowało potrzebę dostępu do specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej.

7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracowników Ochrony Zdrowia, przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o tym, że nie ma zdrowia, bez zdrowia psychicznego, ale to nie wszystko. Choć medycy czasem zdają się być wręcz “niezniszczalni”, to niestety, jak każdy z nas, mogą zachorować. 

Medyk też może być pacjentem 

Medyków dotyka nie tylko depresja, ale także wypalenie zawodowe. Co więcej medycy mogą mierzyć się z mobbingiem, deprywacją snu, presją czasu, presją ze strony systemu, przełożonych, ale także presją ze strony pacjentów, czy wreszcie walcząc o ludzkie życie, mogą doświadczyć PTSD, gdy pacjenta nie da się uratować. 

Na co dzień, medyków wspiera Fundacja Nie Widać Po Mnie. 

Dzisiaj już wiemy, że medycy chcą korzystać ze wsparcia psychologicznego i coraz bardziej odważnie sięgają po pomoc specjalisty, co jest ogromnym sukcesem działań, które zostały w ostatnim czasie w ogóle podjęte. W wielu szpitalach jest psycholog, tylko pamiętajmy, że aby przekazać medykowi odpowiednią pomoc psychologiczną, to nie może mu tej pomocy udzielać kolega z pracy

– mówi Urszula Szybowicz, prezes Fundacji Nie Widać Po Mnie i dodaje:

Wykorzystanie systemowego wsparcia, które będzie odgórnie możliwe do skorzystania w ramach konsultacji, nie ze swoim kolegą z pracy, na pewno ułatwi korzystanie z tej pomocy, co z kolei przełoży się na bezpieczeństwo medyka i pacjenta.

I nie jest to jedynie kwestia poufności. Medycy obawiają się stygmatyzacji w swoim środowisku pracy. To może prowadzić do tego, że medycy mogą sięgać po pomoc, np. w depresji, z opóźnieniem. 

Często rozmawiam z moimi pacjentami, medykami, o tym jak oni przeżywają to, że się zgłosili po pomoc i wiele osób mówi o tym, że to jednak jest taka słabość. Że branie tych leków, to jest jednak coś innego niż branie leków na nadciśnienie, więc jest wokół tego wciąż jest stygmatyzacja – mówi dr Magdalena Flaga-Łuczkiewicz – psychiatra, psychoterapeutka i liderka grup Balinta.

Dlatego raz jeszcze należy podkreślić, że sięganie po pomoc psychologiczną lub psychiatryczną nie jest oznaką słabości, a dowodem troski o swoje zdrowie psychiczne.

Czy to już czas na wizytę u psychologa?

Może być też tak, że praca jest poniekąd tzw. bastionem, a więc, gdyby ktoś spojrzał z zewnątrz na medyka, który codziennie wykonuje swoją pracę, mógłby nie zauważyć niczego niepokojącego.

Na zewnątrz może być wszystko ok, tylko że jedynie osoba w kryzysie wie, ile ją to może kosztować. Może być tak, że idę rano do pracy, w tej pracy się mobilizuję, jak to mówią w korporacjach “dowożę”, ogarniam wszystko, po czym jest np. popołudnie, wracam do domu i już nie mam na nic siły, bo zużyłam już swój cały zasób energii. Problem z funkcjonowaniem może się pojawiać w różnych obszarach

– mówi dr Magdalena Flaga-Łuczkiewicz i dodaje:

Cały szkopuł tkwi w tym, żeby nie czekać do tego momentu, aż już będzie tak bardzo źle. Bo to też nie jest tak, że człowiek pewnego dnia wstaje i jest w totalnej depresji i nic wcześniej się nie działo. Działo się. Zwykle to dzieje się dość długo i stopniowo jest coraz gorzej. Im dłużej jesteśmy mówiąc ogólnie w złej formie psychicznej, im dłużej tkwimy w dyskomforcie, czy chorobie i im głębsze są objawy, tym trudniej potem wrócić do funkcjonowania.

Jakie objawy powinny zaniepokoić medyka? 

  • Nieustające uczucie nieprzyjemnego niepokoju i napięcia.

  • Drażliwość, ciągłe rozdrażnienie, skłonność do gwałtownych reakcji.

  • Trudności ze snem i przewlekłe problemy z zasypianiem.

  • Stałe uczucie poirytowania, wybuchowość, agresywne zachowania.

  • Trudność w codziennym funkcjonowaniu lub wyraźna negatywna zmiana po trudnej sytuacji związanej z pacjentem.

  • Uczucie smutku, zobojętnienia, niemożność cieszenia się lub przeżywania przyjemnych emocji przez ponad 2 tygodnie.

  • Myśli samobójcze, myśli o zniknięciu lub ucieczce. W przypadku ich wystąpienia, należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc psychologiczną lub psychiatryczną. 

Fundacja Nie Widać Po Mnie przypomina medykom, że jeśli potrzebują pomocy specjalisty zdrowia psychicznego – nie muszą być z tym sami. 

Bezpłatne konsultacje psychologiczne dla medyków

Drogi medyku, jeśli masz objawy depresji, czujesz się zmęczony, być może doświadczasz mobbingu, bądź też czujesz się samotny możesz skorzystać z pomocy Fundacji Nie Widać Po Mnie w ramach programu W(y)SPA

– zwróciła do medyków prezes Fundacji Urszula Szybowicz i dodała:

otrzymasz 5 bezpłatnych konsultacji z naszymi specjalistami, w ramach konsultacji online. Skorzystaj z pomocy, bo bezpieczny medyk, to bezpieczny pacjent. 

Warto pamiętać, że jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, to obowiązuje ta sama zasada, co w samolocie. Aby móc pomóc innym, najpierw trzeba zadbać o siebie. 

Jak skorzystać z bezpłatnych konsultacji? Należy zgłosić się do Fundacji do końca kwietnia na adres: wyspa@niewidaćpomnie.org. Wówczas Fundacja wyśle kod, który będzie można wykorzystać na platformie W(y)SPA.

Więcej o wsparciu w ramach projektu W(y)SPA pisaliśmy w poniższych artykułach:

Wypalenie zawodowe dotyka ponad 50 proc. medyków

Grupy Balinta, jako element wsparcia kadry medycznej
Grupy Balinta, jako element wsparcia kadry medycznej

[news:1085174

Autor: Nina Nowak

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWybory samorządowe 2024 – wyniki z powiatu łaskiego
Następny artykułShakira- “Las Mujeres Ya No Lloran” [PŁYTA TYGODNIA]