Osoby powyżej 65 lat oraz dzieci i młodzież do 18 roku życia mają prawo do bezpłatnych leków na receptę. Z naszym przewodnikiem sprawdzisz, jak je otrzymać.
Bezpłatnie leki przysługują wszystkim osobom, które łącznie spełniają 3 kryteria:
mają ukończone 65 lat lub mają poniżej 18 lat, lek znajduje się w wykazie „D1” lub D2 refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia, mają rozpoznane schorzenie, które jest zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją.
Jakie leki są bezpłatne?
Wykaz bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia zawiera ponad 2 800 leków. Z kolei dla seniorów powyżej 65+ wykaz ten to prawie 3 800 bezpłatnych leków.
Aktualny wykaz leków dostępnych bezpłatnie znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Listę leków można znaleźć też na swoim Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji w mojeIKP. Na Internetowym Koncie Pacjenta zaloguj się na swoje IKP, kliknij powiadomienie, które zobaczysz na górze a następnie otwórz bezpłatną listę leków. Powiadomienie będzie widoczne po każdym logowaniu. Jeśli chcesz wrócić do listy leków podczas tego samego logowania, link do niej znajdziesz w zakładce „Wiadomości” (na górze strony ze znakiem koperty). W aplikacji mobilnej mojeIKP po zalogowaniu przejdź do „Menu” i kliknij zakładkę „Bezpłatne leki”.
Listę leków można przeglądać, wyszukując leki na 3 sposoby, według: grupy wieku osób, dla których są przeznaczone, grupy leków lub nazwy leku (alfabetycznie).
Na liście znajdują się leki, które wcześniej podlegały częściowej refundacji. Wśród nich są m.in. leki: okulistyczne, przeciwhistaminowe, stosowane w chorobach obturacyjnych dróg oddechowych, przeciwpasożytnicze, stosowane w chorobie Parkinsona, przeciwdrgawkowe, przeciwbólowe, przeciw dnie moczanowej, przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, immunostymulujące, stosowane w terapii hormonalnej, cytostatyki, szczepionki (np. na grypę), przeciwwirusowe, na gruźlicę, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, hormony trzustki, stosowane w chorobach tarczycy, kortykosteroidy, urologiczne, ginekologiczne, kortykosteroidy, przeciwłuszczycowe, preparaty o działaniu gojącym i regenerującym, przeciwgrzybicze, na cholesterol i nadciśnienie, moczopędne, stosowane w nadciśnieniu tętniczym, stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego, stosowane w anemii, przeciwkrwotoczne, przeciwzakrzepowe, na cukrzycę, poprawiające trawienie (z enzymami), przeciwbiegunkowe, przeciwzakaźne i przeciwzapalne stosowane w chorobach jelit, przeczyszczające, stosowane w chorobach wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, przeciwwymiotne i zapobiegające nudnościom, stosowane w zaburzeniach związanych z nadkwaśnością oraz przeciwkaszlowe i wykrztuśne.
Kto może wystawić receptę?
lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który ma umowę z NFZ,
lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub lekarz po zakończonym leczeniu szpitalnym – po spełnieniu dodatkowych warunków,
pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej uprawniona do wystawiania recept, która ma umowę z NFZ,
lekarz dowolnej specjalności (który ma prawo wykonywania zawodu, ale zaprzestał jego wykonywania) – dla siebie albo dla małżonka, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu oraz krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej – do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa
Jak wygląda prawidłowo wystawiona recepta?
Receptę na bezpłatne leki wystawia uprawniony lekarz lub pielęgniarka. Wystarczy, że na recepcie w polu „kod uprawnień dodatkowych” będzie odpowiednio litera „S” w przypadku seniorów lub „DZ” w przypadku dzieci i młodzieży.
Farmaceuta nie ma prawa wpisania ani poprawiania tego kodu na recepcie. Farmaceuta sprawdza, które z przepisanych leków znajdują się na wykazach bezpłatnych leków, a następnie wydaje te leki pacjentowi.
Odpłatność za leki jest oznaczana w taki sam sposób, jakby lek był przepisany na zasadach ogólnych (czyli takich jak dla pacjentów między 19. a 65. rokiem życia, np. 50%, 30%, ryczałt) z dopisanym uprawnieniem S lub DZ. W przypadku wpisania w tej rubryce wartości 100% pacjent otrzyma leki pełnopłatnie.
Ile Pacjentów może skorzystać z programu?
Seniorzy oszczędzają na lekach już od 1 września 2016 r. – to od wtedy obowiązywał program „Leki 75+”. Teraz z bezpłatnych leków będzie mogła skorzysta
większa liczba Polek i Polaków: 5 mln osób powyżej 65. roku życia oraz 7 mln dzieci i młodzieży do 18. roku życia. To (z już uprawnionymi) daje łącznie 16 mln Polaków, którzy będą korzystać z bezpłatnych leków.
Materiał promocyjny
Napisany dnia: 20.09.2023, 08:00
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS