Wszystkie szpitale uchodźców wojennych z Ukrainy powinny traktować tak, jakby byli ubezpieczeni w Polsce. – Za ich leczenie zapłaci NFZ – deklaruje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa małopolskiego oddziału funduszu.
Pomoc dla Ukrainy
Ale są pewne warunki: uciekinierzy wojenni muszą posiadać zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, który potwierdzi legalny pobyt na terytorium Polski po 24 lutego 2022 r., czyli po wybuchu konfliktu zbrojnego.
Dorosłych oraz dzieci, którzy po wielu godzinach czekania na zimnie na wjazd do Polski wymagają pilnej opieki medycznej, jest mnóstwo.
Grupa „Medycy dla Ukrainy” zebrała kontakty do medyków, którzy są w stanie natychmiast udzielić pomocy uchodźcom. Zgłoszenia na adres [email protected] można wysyłać w językach: ukraińskim, rosyjskim, angielskim i polskim. Wśród 13 tys. medyków organizujących tę pomoc znajdują się lekarze różnych specjalności.
Wsparcie dla ukraińskich kobiet
Dla kobiet uciekających z Ukrainy Kraków udostępnił także listę placówek medycznych, lekarzy i położnych, którzy świadczą bezpłatną pomoc ginekologiczno-położniczą, laktacyjną oraz pediatryczną.
Listę i kontakty do medyków można – w językach polskim oraz ukraińskim – znaleźć TUTAJ.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS