A A+ A++

Centrum Medyczne Gemini Chojnice fot. pexels.com

Oraz Powszechny Program Szczepień przeciw HPV w Centrum Medycznym GEMINI w Chojnicach.


Program PROFILAKTYKA 40 PLUS Profilaktyka jest istotnym narzędziem służącym do zapobiegania i wczesnego wykrywania chorób. Istotnym elementem profilaktyki jest wykonywanie okresowych badań diagnostycznych. Zachęcamy do zrealizowania bezpłatnych badań w ramach programu PROFILAKTYKA 40 PLUS, który przeznaczony jest dla wszystkich osób, które ukończyły 40.

Program trwa do 31 grudnia 2024 r. Program realizowany jest na podstawie skierowania wygenerowanego w Gabinecie GOV samodzielnie przez pacjenta w IKP lub przez pracownika medycznego.

Poniżej charakterystyka możliwych badań do wykonania w ramach programu. Faktyczny zakres badań dobrany jest indywidualnie po analizie czynników ryzyka określonych na podstawie ankiety, zawarty jest on na otrzymanym skierowaniu.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:

⦁ morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;

⦁ stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;

⦁ stężenie glukozy we krwi;

⦁ AlAT, AspAT, GGTP;

⦁ poziom kreatyniny we krwi;

⦁ badanie ogólne moczu;

⦁ poziom kwasu moczowego we krwi;

⦁ krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:

⦁ morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;

⦁ stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;

⦁ stężenie glukozy we krwi;

⦁ AlAT, AspAT, GGTP;

⦁ poziom kreatyniny we krwi;

⦁ badanie ogólne moczu;

⦁ poziom kwasu moczowego we krwi;

⦁ krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);

⦁ PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Pakiet badań diagnostycznych wspólny:

⦁ pomiar ciśnienia tętniczego;

⦁ pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI);

⦁ ocena miarowości rytmu serca.

Centrum Medyczne GEMINI cały czas czynnie uczestniczy w realizacji programu Profilaktyka 40 PLUS, w związku z powyższym zapraszamy do rejestracji telefonicznej: 52 39 74033 lub osobistą wizytę w Centrum Medycznym GEMINI przy ul. Młodzieżowej 35 celem uzyskania informacji bądź rejestrację na badania.

Proszę pamiętać, że program jest realizowany tylko do 31.12 2024.

Powszechny Program Szczepień przeciw HPV Powszechny program szczepień przeciw HPV funkcjonuje w Polsce od 2023, niemniej obserwowaliśmy dotychczas niezbyt nasiloną zgłaszalność. Rodzice często skarżyli się, że znalezienie placówki i rejestracja bardzo utrudniają im dostępność. Od 1 września 2024 Ministerstwo Zdrowia wprowadza w Powszechnym programie szczepień przeciw HPV istotne zmiany poprawiające dotychczasową dostępność do programu i rozszerzając dostępność dla młodszych roczników: od 1 września 2024 r. szczepienia są przeprowadzane u osób po ukończeniu 9. roku życia, do ukończenia 14. roku życia – w schemacie dwudawkowym, od 1 września 2024 r. zostaje zniesiony również wymóg umawiania dzieci na szczepienie przeciw HPV za pośrednictwem serwisu Centralnej e-Rejestracji – można umówić się bezpośrednio w podmiocie leczniczym – telefonicznie lub osobiście.

Bardzo istotną zmianą jest również planowana możliwość realizacji szczepień w formie akcji wyjazdowych w szkołach. To rozwiązanie to ogromny potencjał na zwiększenie dostępności do szczepień, Szczegóły dotyczące szczepień wyjazdowych będziemy uzgadniać po ukazaniu się wytycznych Ministra Zdrowia w zakresie szczepień wyjazdowych. Już dziś zapraszamy do kontaktu w sprawie organizacji szczepień w szkole pod nr 607 570 037 lub 602 347 589.

Celem programu jest ograniczenie występowania nowotworów spowodowanych wirusem HPV takich jak: – rak szyjki macicy, – sromu, – pochwy, – odbytu, – prącia oraz niektórych nowotworów głowy i szyi.

Dlaczego warto zaszczepić dziecko:

– z powodu braku dostępności skutecznych leków przeciw HPV, szczepienie przeciw temu wirusowi wydaje się dobrą opcją chroniącą przed rozwojem infekcji i jej skutkami.

– szczepiąc dziewczynkę i chłopca dzisiaj możemy zapobiec wystąpieniu w przyszłości stanów nowotworowych, których przyczyną są wirusy HPV. Szczepienie przeciwko HPV powoduje wytworzenie odporności i chroni przed zakażeniem wirusem HPV i co za tym idzie, obniża znacząco ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

HPV jest zalecane przez Ministra Zdrowia w polskim Programie Szczepień Ochronnych. Powszechne szczepienia przeciwko HPV rekomenduje także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) oraz międzynarodowe i krajowe towarzystwa naukowe (pediatryczne, ginekologiczne i onkologiczne).

W Powszechnym programie szczepień przeciw HPV stosowane są następujące szczepionki:

1) Cervarix dawka 0,5 ml (GlaxoSmithKline Biologicals S.A.);

2) Gardasil 9 dawka 0,5 ml (Merck Sharp & Dohme B.V).

Schemat szczepienia w powszechnym programie szczepień w obu szczepionkach jest 2-dawkowy , gdzie druga dawka powinna zostać podana nie wcześniej niż po 6miesiącach i nie później niż 12 miesięcy od podania pierwszej dawki. Szczepienia są dobrowolne dla pacjenta, a decyzja o zaszczepianiu podejmowana jest przez lekarza na podstawie przeprowadzonego badania kwalifikacyjnego.

Szczepienia realizujemy w Centrum Medycznym GEMINI, ul. Młodzieżowa 35 – tel. do rejestracji: 52 39 740 33.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdszedł z Ekstraklasy i błyskawicznie sprawił sensację. Światowe gwiazdy na kolanach
Następny artykułKampania społeczna “Wilczy Bilet”