A A+ A++

W Polsce zakażonych wirusem HBV (zapalenia wątroby typu B) jest około 300 000 osób, a wirusem HCV (zapalenia wątroby typu C) około 230 000 osób. Większość z nich nie wie, że jest chora (w przypadku HVC nawet 90%). Nieleczone wirusowe zapalanie wątroby (WZW) typu B lub C prowadzi do jej marskości i raka wątroby. Wczesne wykrycie WZW B pozwala na istotne spowolnienie choroby (procesów degeneracyjnych w wątrobie), a w przypadku WZW C nawet całkowite wyleczenie.

WZW B i C to choroby zakaźne (HBV jest 100 x bardziej zakaźny niż HIV). Do zakażenia HCV może dojść wszędzie tam, gdzie wykonywane są zabiegi związane z naruszeniem ciągłości skóry i błon śluzowych, jeżeli nie są przestrzegane procedury zapobiegające zakażeniom. Zarazić można się więc w placówkach medycznych (coraz rzadziej), ale także w gabinetach kosmetycznych, studiach tatuażu i salonach fryzjerskich.

W trosce o zdrowie mieszkańców powiatu w 2020 roku Powiat Aleksandrowski również przystąpił do realizacji „Programu Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko-Pomorskim”.  Adresatami Programu są osoby niezbadane w kierunku zakażenia HBV i HCV, zameldowane w samorządach województwa kujawsko-pomorskiego biorących udział w Programie.

W ramach realizacji Programu prowadzone są bezpłatne badania diagnostyczne krwi w kierunku HBsAg i na obecność przeciwciał anty-HCV. Badania krwi wykonywane będą do dnia 11 grudnia 2020 r. przez VITALABO Laboratoria Medyczne Sp. z o.o. w punkcie pobrań w Ciechocinku – Sanatorium MSWiA Orion, ul. Warzelniana 1, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-10.00. 

Zachęcamy mieszkańców Powiatu Aleksandrowskiego do skorzystania z bezpłatnych badań. Osoby zainteresowane, spełniające wymagania programu, tj.:

zameldowane na terenie gminy wchodzącej w skład Powiatu Aleksandrowskiego: Miasta Aleksandrów Kujawski, Miasta Ciechocinek, Miasta Nieszawa, Gminy Aleksandrów Kujawski, Gminy Raciążek, Gminy Koneck, Gminy Zakrzewo, Gminy Waganiec, Gminy Bądkowo,

– niezbadane wcześniej w kierunku zakażenia HBV i HCV,

mogą telefonicznie zgłaszać chęć wzięcia udziału w programie pod numerem telefonu: 728-989-634 (punkt pobrań VITALABO w Ciechocinku), lub 54 282 79 23 (Starostwo Powiatowe w Aleksandrowie Kujawskim).

Informacji dotyczących realizacji Programu na terenie powiatu aleksandrowskiego udzielają pracownicy Wydziału Polityki Społecznej i Promocji Powiatu w Starostwie Powiatowym w Aleksandrowie Kujawskim pod nr tel. 54 282 79 23.

Zachęcamy również do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat zakażeń WZW B i C zawartymi w (pliki w załączniku):

  • Prezentacji „Jak uchronić się przed zakażeniem HCV (źródło: Główny Inspektorat Sanitarny)

Dla osób szczególnie zainteresowanych problematyką WZW przygotowano poniższą publikację:

  • Poradnik HCV (źródło: Główny Inspektorat Sanitarny)

Więcej informacji o „Programie Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko-Pomorskim” znajduje się na stronie http://www.programy.wsoz.pl/

Realizacja Programu na terenie Powiatu Aleksandrowskiego finansowana jest ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i środków Powiatu Aleksandrowskiego.

Załączniki

Plik
pdfJak-uchronić-się-przed-zakażeniem-HCV-prezentacja
pdfPORADNIK-HCV
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł400 rysunków Andrzeja Mleczki zobaczycie w Forum. Świetna wystawa na wesoło
Następny artykułMike Russell (Music Radio Creative): Wszystkie dobre podcasty planowane są z wyprzedzeniem