A A+ A++

Jak co roku policjanci są przygotowani do tego, że przy okazji czerwcowego świątecznego długiego weekendu (29.05-02.06.2024 r.), na naszych drogach ruch może być wzmożony. Więcej będzie też na nich policyjnych patroli. W tym czasie odbywać się będą obrzędy i procesje związane ze świętem Bożego Ciała i na to również funkcjonariusze są przygotowani i będą zabezpieczać miejsca takich wydarzeń.

W ubiegłym roku w czasie czerwcowego długiego weekendu na drogach Warmii i Mazur odnotowaliśmy 19 wypadków drogowych, w których 2 osoby zginęły, a 20 osób zostało rannych. Policjanci byli wzywani w tym czasie do 162 kolizji drogowych, a w trakcie przeprowadzonych kontroli zatrzymali 37 nietrzeźwych kierujących.

Tradycyjnie w dzień Bożego Ciała na ulice wielu miejscowości wyjdą procesje z licznym udziałem wiernych. Na czas przejścia procesji może nastąpić konieczność wprowadzenia zmian w istniejącej organizacji ruchu. Policjanci będą zabezpieczać miejsca przejścia procesji, pokierują ruchem, rozładują tworzące się zatory drogowe. Pomogą, poinformują i zadbają o to, by na drogach naszego województwa było bezpiecznie.

„Bezpieczny weekend – Boże Ciało”

Więcej aut na warmińsko – mazurskich drogach i więcej policyjnych patroli – tak wyglądają dni długiego weekendu. Funkcjonariusze w radiowozach oznakowanych, nieoznakowanych oraz na motocyklach będą działać nieprzerwanie do późnego niedzielnego wieczora. Policjanci zwracają uwagę na przekroczenia prędkości, sprawdzają stan trzeźwości kierowców, kontrolują czy wszyscy używają pasów bezpieczeństwa, a także w jaki sposób przewożeni są najmłodsi pasażerowie. Kontrolują stan techniczny oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdów. Reagują na wszystkie wykroczenia popełniane w ruchu drogowym, zwracają uwagę także na motocyklistów, rowerzystów i pieszych – wszystko po to, by był to bezpieczny weekend.

Bezwzględna trzeźwość w ruchu drogowym

Wydawałoby się, że to zupełnie naturalne, że tylko trzeźwy kierowca może prowadzić auto. Niestety wciąż znajdują się osoby, które za nic mają życie swoje i innych. Warto reagować, gdy widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu chce wsiąść za kierownicę. Informujmy Policję, gdy zachowanie innego kierowcy na trasie wzbudzi nasze podejrzenia. Policjanci sprawdzają każdy taki sygnał – dzięki takiej postawie wielu pijanych zostało wyeliminowanych z dróg regionu.

Jeśli mamy wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości – spacer do najbliższej komendy pomoże je rozwiać. Lepiej sprawdzić niż ryzykować życiem bliskich, życiem niewinnych osób lub w najlepszym wypadku więzieniem.

Zadbaj o komfort jazdy, pamiętaj o wszystkich pasażerach – także tych czworonożnych

Planując nawet krótką podróż warto przygotować się wcześniej. Odpowiednie i przemyślane pakowanie potrzebnych rzeczy pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Bagaże w aucie należy rozmieścić tak, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników.

Kierowca musi zadbać także o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację. Kiedy spada koncentracja, to obniża się refleks, a wtedy bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek czy napić się czegoś ciepłego. Za kierownicę trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym, a przede wszystkim prowadząc auto należy zachować bezwzględną trzeźwość.

Podczas przygotowań do podróży nie można zapomnieć o dzieciach – kiedy się nudzą skutecznie potrafią rozproszyć uwagę – trzeba zapewnić im komfort podróżowania.

W żadnym wypadku nie należy zostawiać choćby na chwilę dzieci w zamkniętym samochodzie – takie nierozsądne zachowanie może mieć naprawdę tragiczne skutki.

Często w podróżach towarzyszą nam czworonożni przyjaciele. Prawo o ruchu drogowym nie reguluje sposobu przewożenia zwierząt domowych, ale są pewne zasady, którymi należy się kierować. Przede wszystkim warto pamiętać, że zwierzak, choćby najukochańszy może rozproszyć uwagę kierowcy. Nie może więc swobodnie przemieszczać się w aucie. Dla zwierząt dostępne są specjalne transportery do przewożenia kotów czy mniejszych psów, szelki, czy też maty – takie urządzenia zapewnią bezpieczeństwo zwierzakom, a kierowcom komfort jazdy. Podczas dalszych podróży trzeba pamiętać o regularnych przerwach, by zwierzęta mogły wyhasać się, napić się wody, czy zjeść. Nigdy też nie można zostawić zwierzaka w zamkniętym aucie podczas upału.

Bezpieczeństwo na wodzie

Policyjni wodniacy również gotowi są już do długiego weekendu. Będą dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Jak co roku warmińsko – mazurscy policjanci będą patrolować zbiorniki wodne na specjalnie przygotowanych i oznakowanych łodziach motorowych oraz radiowozach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratowniczy.

Należy też pamiętać o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym. Czyli takim, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być niebezpiecznie zabrudzona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Nie popisujmy się przed znajomymi! Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Nie wskakujmy do wody z pomostów po zmroku. W takich warunkach znacznie wzrasta ryzyko, że nikt nie zauważy, że potrzebujemy pomocy i nikt nie będzie w stanie wskazać miejsca, w którym się zanurzyliśmy.

Źródło: KWP Olsztyn (kh)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDożywocie dla kierowcy autobusu 910 oskarżonego o zabójstwo 19-latki? Pełnomocnik pokrzywdzonych domaga się takiej kary
Następny artykułZawiadomienie o wydanej decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce nr ewid. 33/16 (obręb 0320 – Rajec Poduchowny, arkusz 231) położonej przy ul. Kozienickiej w Radomiu.