A A+ A++

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze

Rusztowanie jest nieodłącznym elementem każdego dużego remontu. Niezależnie od tego, czy jest to plac budowy, na którym pracuje ekipa fachowców, czy też indywidualne prace wykończeniowe na prywatnej posesji, np. tynkowanie, to sprawy bezpieczeństwa konstrukcji, umożliwiającej pracę na wysokościach, absolutnie nie można lekceważyć. Przyjrzyjmy się poniższym wskazówkom, tak, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę przy pracach na rusztowaniu.

Po pierwsze stabilność

Rusztowanie nie może być ustawione na powierzchni, która nie jest stabilna. Innymi słowy, nie może stać na nieutwardzonej podstawie. Zawsze należy upewnić się, czy miejsce, w którym przewidziane jest postawienie konstrukcji, nie jest np. terenem podmokłym, gdzie wilgotność podłoża będzie sprzyjała brakowi stabilności. Utwardzona powierzchnia nie oznacza jednak, że w przypadku jej wątpliwej jakości wystarczy posłużyć się deskami, cegłami, czy innymi odpadami, aby w ten sposób prowizorycznie uzyskać idealny grunt pod konstrukcję. Takie tymczasowe rozwiązania nie są dozwolone i grożą spowodowaniem wypadku przy pracy. Można natomiast wykorzystać podstawki śrubowe, czyli takie, które są na stałe mocowane z podłożem za pomocą solidnych, specjalnie do tego celu przeznaczonych śrub. Wszelkie odpady betonowe czy żelazne nie spełnią tego zadania i lepiej je zutylizować, tak aby nie zabierały niepotrzebnie miejsca wokół rusztowania. Wywóz odpadów poremontowych w małych miastach jest łatwy, tak samo ułatwia wywóz gruzu Warszawa, Kraków i każde inne duże miasto.

Oprócz zapewnienia stabilności i usunięcia przeszkód na terenie robót, jeśli rusztowanie jest wysokie, zaleca się też dodatkowo zakotwiczenie go, na przykład do ściany budynku, o ile to możliwe. Zakotwiczenie zwiększy trwałość i zminimalizuje ryzyko przewrócenia się całej konstrukcji.

Uwaga na nośność

Biorąc pod uwagę ciężar, jaki uniesie rusztowanie, nie wystarczy pamiętać jedynie o robotnikach korzystających z niego. Wliczyć trzeba także ciężar własny rusztowania,

jak również elementy wyposażenia. Worki na gruz w Warszawie to obecnie popularna metoda składowania odpadów, jako że jest bardzo wygodna i bezproblemowa. Jeśli taki worek będzie obciążać szerokie rusztowanie na najniższej kondygnacji, trzeba uwzględnić oczywiście przewidywany ciężar gruzu tak, aby nie doszło do zawalenia. Na nośność rusztowania mogą też wpływać czynniki środowiskowe, na przykład oblodzenie lub silny wiatr.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Wykonując prace na rusztowaniu należy przestrzegać ogólnych zasad BHP. Nie wolno korzystać z rusztowania bez zabezpieczenia w postaci kasku! W sytuacjach ekstremalnych, w przypadku poślizgnięcia czy upadku kask może uratować życie. Jest niezbędnym elementem wyposażenia robotnika podczas prac na wysokościach.

Warto też przeprowadzać kontrole rusztowania. Powinno się wykluczyć wszelkie poluzowania czy uszkodzenia, sprawdzić kompletność konstrukcji. Szczególną uwagę należy poświęcić zakotwieniom, jeśli takie występują.

Przegląd rusztowania należy także wykonywać, kiedy wystąpią szczególnie niekorzystne uwarunkowania. Mogą być to na przykład złe warunki atmosferyczne, silna burza, itd. Podobnie, jeśli doszłoby do upadku na rusztowanie ciężkich materiałów lub urządzeń – siła ciążenia takich przedmiotów potrafi naruszyć rusztowanie. Dlatego nigdy nie zrzucajmy poremontowego gruzu w miejsca inne, niż do tego przeznaczone. Może to doprowadzić do nieumyślnego wypadku. Kontenery, w których organizuje wywóz gruzu Warszawa czy inne miasta, często widywane są przy pracach budowlanych z wykorzystaniem rusztowań i świetnie się sprawdzają.

Prace z wykorzystaniem rusztowań umożliwiają wykonywanie wszelkich robót wysokościowych. Naprawa dachu, wymiana okien, czy nawet profesjonalne roboty budowlane nie obejdą się bez solidnych konstrukcji. Muszą one być stabilne, zapewniać wytrzymałość, znosić niemały ciężar. Nie mogą być też zawodne. Warto podchodzić do wyboru i montażu rusztowania z należytą starannością.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTest Gallupa – czym jest i jak wykorzystać?
Następny artykułEnerga Basket Liga. Polski Cukier Toruń – Zastal Enea BC Zielona Góra 94:88 w siódmej kolejce