A A+ A++

Każdy, kto chce zorganizować wydarzenie w miejscu publicznym – na ulicy, parku, kopcu czy skwerze, musi zgłosić się do Urzędu Miasta Krakowa, aby zarejestrować swoje zgromadzenie.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Należy to zrobić nie wcześniej niż na 30 dni przed organizacją, ale nie później niż na 6 dni przed planowaną datą wydarzenia. W przypadku, gdy zgromadzenie nie spowoduje utrudnień drogowych i zmiany w organizacji ruchu, wystarczy poinformować o nim na 2 dni przed planowanym terminem.

Zawiadomienie można zgłosić mailowo: [email protected] lub telefonicznie pod numerem: 12 616 8954, a poza godzinami pracy urzędu pod numerem: 12 616 5999.

Urząd rozpatruje sprawę o zgromadzeniu zazwyczaj w ciągu 1 do 2 dni.

Organizator wydarzenia w zgłoszeniu podaje swoje dane kontaktowe, wskazuje cel zgromadzenia, a także datę, godzinę, miejsce oraz czas jego trwania. Dodatkowo powinno się oszacować liczbę uczestników. Należy także podać informację o środkach służących zapewnieniu pokojowego przebiegu zgromadzenia, o ile organizator je zaplanował.

Z procedury zgłaszania wyłączone są zgromadzenia organizowane przez organy władzy publicznej oraz zgromadzenia odbywane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych.

Szczegółowe informacje związane z trybem zgłaszania wniosków znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej:

Jeżeli organizator nie zgłasza swojego wydarzenia jako zgromadzenia, ma obowiązek poinformować o nim zarządcę terenu, na którym ma się ono odbyć. Pozwoli to ocenić, czy wybrane miejsce na organizację jest bezpieczne i czy nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia uczestników.

Organizator powinien sprawdzić regulamin danego miejsca i upewnić się, czy zarządca zezwala tam, na przykład, na rozpalenie ogniska. Najczęściej zarządcą publicznego terenu miejskiego może być Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie (np. parki, kopce, kąpieliska, ogrody społeczne), albo też Wydział Spraw Administracyjnych (Rynek Główny).

Warto pamiętać, że spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione i jest to wykroczenie, za które grozi kara grzywny.

Spotkania organizowane w miejscach publicznych często wiążą się także z zakłócaniem ciszy nocnej, w związku z tym planując wydarzenie, należy zwrócić uwagę uczestnikom także na ten aspekt.


pokaż metkę


Osoba publikująca:

Margerita Krasnowolska


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2024-07-12


Data aktualizacji:

2024-07-12

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonserwatorzy zabytków nie godzą się na nowe witraże w Notre-Dame
Następny artykułWiesław Rozłucki: Na nieprawidłowości na GPW nie ma i nie będzie mojej zgody