A A+ A++

Akcesoria ułatwiające czynności higieniczne osobom po urazach, niepełnosprawnym lub seniorom to proste, acz niezwykle przydatne drobiazgi. Zwykłe umycie się i potrzeby fizjologiczne bywają w niektórych sytuacjach prawdziwym wyzwaniem, dlatego warto znać usprawnienia, które przyniosą im ulgę i samodzielność.

Podziel się

Odpowiednie poręcze pomogą usiąść i wstać w łazience (iStock.com)

d2tv6nw

Proste czynności bez ograniczeń

Akcesoria do kąpieli dla osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku to duży wybór uchwytów, siedzisk i różnego rodzaju gadżetów, które umożliwiają zachowanie samodzielności w codziennej pielęgnacji. Wiele z nich to niedrogie produkty, które mogą znacząco podnieść komfort życia osób niecieszących się pełną sprawnością i zdrowiem. Usprawnienia są lekkie – większość z nich waży poniżej 2 kilogramów, a w miejscach uchwytów mają chropowatą lub rowkowaną powierzchnię, dzięki której chwyta się je pewniej, nawet kiedy są wilgotne.

d2tv6nw

Wygodna kąpiel w wannie i pod prysznicem

Ograniczona sprawność przy wstawaniu i siadaniu czy brak możliwości sprawnego wejścia np. do wanny bądź wyższego brodzika to jedna z przeszkód na drodze do zachowania samodzielności osób niepełnosprawnych (trwale bądź czasowo) oraz starszych. Czasem problematyczne bywa dla nich schylenie się w celu dokładnego umycia np. stóp. Coraz więcej mówi się o tym, jak w takich sytuacjach powinny być przystosowane łazienki, a na rynku pojawia się wiele gadżetów ułatwiających im utrzymanie higieny. Nadal niektórym osobom niesamodzielnym trudno jest poprosić o pomoc w dobraniu lub zamówieniu odpowiedniego dla ich potrzeb produktu. Do takich praktycznych, drobnych zmian warto się przekonać, bo ceny wygodnych, pomocnych gadżetów zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

Bezpieczna i wygodna kąpiel – praktyczne uchwyty

d2tv6nw

Zdecydowanie prościej osobie starszej lub nie w pełni sprawnej skorzystać z prysznica bez brodzika lub z niskim progiem, ale w wielu domach nie ma takiej możliwości. Wejście do wanny z wysoko usytuowaną krawędzią wydaje się banalne osobie sprawnej, ale dla własnej babci lub dziadka może być niemal niemożliwe. W takiej sytuacji senior może wymagać pomocy innej osoby: opiekuna lub kogoś z rodziny. Ułatwieniem mogą okazać się mocowane do ściany uchwyty i drążki. Tego rodzaju dodatki są przydatne także dla kobiet, które niedawno urodziły dziecko oraz osób, którym zależy na tym, aby zniwelować ewentualność upadku na mokrej podłodze.

Materiały prasowe

Podziel się

Można usiąść i wygodnie się umyć

d2tv6nw

Zdarza się, że stan zdrowia i sprawności utrudnia także dłuższe stanie pod prysznicem. Umycie włosów i całego ciała zajmuje niektórym więcej czasu, co dodatkowo wydłuża czas mycia się. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będą specjalistyczne siedziska do wanien i do kabin prysznicowych. Mogą to być mocowane na stałe do ściany siedziska, które można złożyć, kiedy z kabiny będzie chciał skorzystać inny domownik, bądź taborety, które łatwo przestawimy lub usuniemy, kiedy np. uraz uniemożliwiający stanie pod prysznicem zostanie wyleczony.

Siedziska i uchwyty do kąpieli powinny być solidnie i trwale przymocowane do ściany, a miejsca, gdzie przewiercono glazurę właściwie zabezpieczone przed wilgocią. Istotna jest też wysokość, którą należy dostosować dokładnie do potrzeb osoby, która będzie korzystać z usprawnień. Nakładki i taborety ruchome z kolei muszą mieć odpowiednie zabezpieczenia w postaci nakładek antypoślizgowych, a w miejscach, w których stykają się np. z wanną czy brodzikiem, mieć zakończenia, które nie powodują zarysowań.

d2tv6nw

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOcieplenie klimatu zwiększa ryzyko pożarów
Następny artykułWOŚP. Kolejny rekord