Przygotowania do świątecznej podróży to nie tylko spakowanie wszystkich koniecznych rzeczy. To też – a może nawet przede wszystkim – zadbanie o właściwy poziom bezpieczeństwa! O czym nie wolno zapomnieć? Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego przestrzega m.in. o konieczności montażu opon zimowych. Szczególnie że warunkami optymalnymi drogowo dla zimówek są już pogody, w czasie których temperatura w ciągu dnia utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza.
Czemu opony zimowe są tak ważne? Specjaliści PZPO wskazują na zmienność warunków pogodowych i fakt, że zaskoczeni podczas świątecznej podróży chociażby śniegiem z deszczem nie będziemy w stanie awaryjnie dokonać przemiany. A zmienna aura – raz deszcz, śnieg i mrozy, a raz przejściowe roztopy i ocieplenie – to nie problem dla opon zimowych, które ze względu na bardziej miękką mieszankę bieżnika, będą w takich warunkach najbezpieczniejszym wyborem.
Właściwe ogumienie to jedno. Ciśnienie powietrza drugie!
Specjaliści PZPO wskazują również aby dbać o montaż właściwego ogumienia. Co to oznacza? Kierowca powinien założyć w aucie homologowane opony zimowe lub całoroczne oznaczone tzw. symbolem alpejskim – płatka śniegu na tle góry. Tylko one bowiem są w stanie zapewnić nam odpowiednią przyczepność i znacznie skracają drogę hamowania na mokrej, ośnieżonej czy pokrytej lodem drodze.
Same opony zimowe nie wystarczą jednak. Konieczna jest kontrola ciśnienia powietrza w oponach. Stopień napompowania ma bezpośredni wpływ na właściwości jezdne samochodu, a także ogranicza ryzyko wystąpienia bardzo niebezpiecznego zjawiska aquaplaningu.
Zobacz również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS