A A+ A++

źródło: shutterstock.com

Powszechnie wiadomo, że przeciętny smartfon dysponuje wielokrotnie większą mocą obliczeniową od komputerów użytkowanych w czasie misji Apollo 11. Nosimy zatem przy sobie urządzenia lepsze od tych, które pozwoliły wysłać ludzi na Księżyc, swoiste małe komputery. Mimo to bezpieczeństwo telefonu, w przeciwieństwie do zabezpieczenia komputerów, traktujemy dość niefrasobliwie. Sprawdź, czy właściwie dbasz o bezpieczeństwo telefonu!

Użytkownicy sprzętów bazujących na najnowszych technologiach i internecie dość dobrze orientują się w zagrożeniach, jakie pojawiają się w cyberprzestrzeni. Większość osób wie, jak ważne jest zainstalowanie programu antywirusowego na laptopie, ustawienie silnego hasła do serwisu bankowego czy też uważne otwieranie wiadomości e-mail od nieznanych adresatów. Mimo to, te same osoby z dość dużym lekceważeniem podchodzą do kwestii bezpieczeństwa telefonu. A przecież jest to źródło nieprawdopodobnych ilości ważnych danych, często poufnych! Dlatego warto znać zasady bezpiecznego korzystania z telefonu komórkowego i co ważniejsze – stosować je na co dzień!

Jak bezpiecznie korzystać z telefonu komórkowego?

Smartfon, na który pada światło.

źródło: unsplash.com

Na bezpieczeństwo telefonu składają się zarówno rozwiązania systemowe, takie jak stosowanie oprogramowania antywirusowego, uwierzytelniania dwuskładnikowego czy dokonywanie aktualizacji aplikacji, jak i zachowanie dobrych praktyk korzystania z telefonu. Do tych dobrych praktyk należy między innymi unikanie łączenia się z internetem poprzez niezabezpieczone punkty dostępu, rozpoznawanie podejrzanych wiadomości, jak również stosowanie silnych haseł dostępu. Warto myśleć o smartfonach, nie jak o prostych telefonach, lecz jak o małych komputerach, bo nimi w istocie są i tak samo, jak zwykłe komputery są narażone na wirusy i inne cyberzagrożenia.

Dlaczego trzeba dbać o bezpieczeństwo telefonu?

Cyberprzestępcy doskonale wiedzą, że użytkownicy smartfonów z pewnym lekceważeniem podchodzą do kwestii bezpieczeństwa urządzeń mobilnych i starają się to wykorzystać na wiele sposobów – szukają luk bezpieczeństwa w oprogramowaniu, tworzą aplikacje przechwytujące dane, wykorzystują metodę oszustw znanych określanych jako phishing i podejmują wiele innych aktywności. To jednak nie wszystko. Smartfon jest urządzeniem, które nosimy zawsze przy sobie, więc jest podatne na zagubienie lub kradzież, w przeciwieństwie do komputera, który zostawiamy bezpiecznie w domu lub pracy. Tymczasem jeśli urządzenie wpadnie w niepowołane ręce, osoba mająca złe intencje może wykorzystać dostęp do naszych danych na wiele sposobów, sprowadzając na nas poważne kłopoty.

Zasady bezpiecznego korzystania z telefonu komórkowego – podsumowanie

Poniżej zebraliśmy najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z telefonu komórkowego. Można potraktować je jako checklistę, której wdrożenie w życie sprawi, że nikt niepowołany nie uzyska dostępu do naszych kont bankowych, profili w mediach społecznościowych, prywatnej korespondencji, zdjęć, numerów kontaktowych i całej reszty istotnych dla nas danych. Pamiętaj, bezpieczeństwo telefonu jest w Twoich rękach!

źródło: unsplash.com

  • Zainstalowanie oprogramowania antywirusowego;
  • Zachowanie ostrożności podczas korzystania z publicznych sieci bezprzewodowych, tak aby uniknąć fałszywych punktów dostępu;
  • Unikanie klikania linków niepewnego pochodzenia;
  • Pobieranie aplikacji wyłącznie z zaufanych źródeł;
  • Usuwanie nieużywanych aplikacji;
  • Sprawdzanie poziomu uprawnień żądanych przez aplikacje;
  • Aktualizowanie aplikacji i systemu operacyjnego, co pozwoli wyeliminować luki w zakresie bezpieczeństwa;
  • Stosowanie silnych i unikalnych haseł oraz unikanie zapisywania ich w przeglądarce internetowej;
  • Ustawienie trudnej do złamania blokady ekranu – PIN „1234” zdecydowanie nie zda egzaminu, dużo lepiej sprawdzi się odcisk palca albo funkcja rozpoznawania twarzy;
  • Regularne czyszczenie pamięci podręcznej telefonu;
  • Wykonywanie kopii zapasowych, tak aby w przypadku zainfekowania sprzętu złośliwym oprogramowaniem móc przywrócić ustawienia fabryczne, co zazwyczaj unieszkodliwia wirusy, a także, by odzyskać dane w przypadku utraty dostępu do urządzenia;
  • Zastosowanie dobrej aplikacji lokalizującej smartfon, gdyż takie aplikacje pozwalają nie tylko namierzyć telefon, ale też w razie konieczności zdalnie zablokować telefon, a nawet wyczyścić jego pamięć.

Bagatelizowanie problemu bezpieczeństwa urządzeń mobilnych to przepis na to, jak sprowadzić kłopoty na siebie, swoich bliskich, znajomych, klientów i wreszcie na swoje firmy. Nowoczesne smartfony naładowane technologią, to nie „cegły” służące tylko do wykonywania połączeń telefonicznych i wymiany sms-ów. Dlatego nasze myślenie o bezpieczeństwie powinno iść w parze z rozwojem nowoczesnych technologii.



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMaciej Nowak poszedł jeść na Poznańską. I stwierdził: Niezbędne będą korekty dżenderowe
Następny artykułWstrząsające ustalenia prokuratury. Sprawca wypadku podejrzany o usiłowanie zabójstwa swojej żony