A A+ A++

W czasie Parlamentarnego Zespołu ds. Suwerenności Lekowej Polski, który odbył się 23 lipca b.r przedstawiciele zaangażowanych ministerstw w temat bezpieczeństwa lekowego Polski zadeklarowali swoje wsparcie.

Na dziś wsparcie jedynie deklaratywne, uznające przez przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zdrowia, Rozwoju i Technologii oraz Funduszy i Polityki Regionalnej, że bezpieczeństwo lekowe Polski, to nie jest pusty slogan i jest to zagadnienie, nad którym każde z tych ministerstw ma potrzebę pracować. Tak jak jednomyślnie o tym deklarowali, tak somo jednomyślnie podkreślali, że nie mają na to w swoich budżetach środków i może w przyszłości, w kolejnych budżetach jakieś środki mogłyby zostać alokowane na pomoc i wsparcie produkcji leków w Polsce.

Bezpieczeństwo istotne, ale…

Jak już wiadomo i podnosiliśmy to na naszych łamach w maju br. komponent rozwojowy dla bezpieczeństwa lekowego wypadł z KPO. I jako Polska nie aplikujemy o środki z UE na cel – Bezpieczeństwo Lekowe Polski. Jest to postawa odmienna niż większości, jeśli nie wszystkich pozostałych krajów Unii Europejskiej. Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Suwerenności lekowej Polski poseł Tadeusz Chrzan bardzo słusznie zauważył w swoim wprowadzeniu, że Europa nam coraz bardziej odjeżdża, że widzimy co najmniej kilka Państw, które wspiera budżetowo rozwój produkcji leków w swoich krajach.

Nie będzie środków KPO na leki? Producenci o utraconej szansie

Zadał on bardzo istotne pytanie:

Czy mamy ambicje, żeby polski przemysł farmaceutyczny się rozwijał i był konkurencyjny?

Przedstawiciel BBN z kolei, zadeklarował chęć wsparcia powstawanie listy leków krytycznych. Poinformował o tym, że kwestie bezpieczeństwa lekowego zostały wpisane do nowej strategii bezpieczeństwa narodowego i że będą traktowane one przez Biuro i Prezydenta z należytą powagą.

W trakcie posiedzenia Zespołu przedstawiciel PEX, w swoim wystąpieniu pokazał informacje z badania wśród 9 przedstawicieli wiodących firm farmaceutycznych w Polsce, pokazujące, że postawienie nowej fabryki produkującej 100 API wg deklaracji firm, jest równoważne inwestycji w ok 80/90 km autostrady w Polsce. Czy to są środki, których nie da się znaleźć w polskim budżecie?

To właśnie środki i usystematyzowanie procesu rozwojowego, z przeznaczeniem na wsparcie rozwoju bezpieczeństwa lekowego w Polsce są na dziś największym problemem. Jednakże deklaracje z Ministerstwa Funduszy mogą dawać nadzieje, że po zmianach programów, będzie można wyselekcjonować odrębną ścieżkę dla sektora farmaceutycznego lub szerzej nawet dla biotechnologii.

W trakcie rozmów padały pomysły utworzenia dedykowanego Funduszu wsparcie lub wykorzystania choćby Funduszu Medycznego, który w niewykorzystanych do tej pory środków mógłby wesprzeć rozwój produkcji leków w Polsce.

Krajowi Producenci Leków liderem walki o bezpieczeństwo lekowe Polski

Ze strony przedstawicieli Krajowych Producentów Leków Barbara Misiewicz-Jagielak zwracała uwagę na precyzję wypowiedzi i zrozumienie zagadnienia:

Wszyscy chcemy wzmocnienia bezpieczeństwa lekowego Polaków, nie potrzebujemy wsparcia krajowych producentów, bo my sobie całkiem nieźle radzimy. Produkujemy i sprzedajemy leki, które od nas kupują pacjenci, a tu w naszej rozmowie chodzi o wzmocnienie produkcji leków podstawowych, najbardziej potrzebnych polskim pacjentom. W czasie pandemii COVID-19 to do nas producentów dzwoniono, pisano bezpośrednio ze szpitali, żeby dostarczyć leki, bo pacjenci umierają, a nie do Ministerstwa Zdrowia.

Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Firm Farmaceutycznych znakomicie podsumował całe posiedzenie Zespołu:

Te deklaracje, które tu padły ze strony wszystkich ministerstw, są dla nas bardzo ważne. Jako PZPPF potrzebujemy skoordynowanego, wielosektorowego wsparcia po to by cały sektor mógł się rozwijać, aby bezpieczeństwo lekowe pacjentów w Polsce wreszcie nabierało realnych kształtów. Inni już budują fabryki, my nadal na ten temat rozmawiamy. Cieszymy się jako przedstawiciele producentów w Polsce, że ten temat jest dyskutowany, ale musimy przy następnym spotkaniu w październiku już omawiać projekty, konkrety jakie i w jaki sposób będą realizowane i jak go wspólnie wdrożyć, aby bezpieczeństwo lekowe kraju było poprawiane.

Posiedzenie Zespołu jasno pokazało – temat bezpieczeństwa lekowego w Polsce jest dla wszystkich istotny, tylko nie ma jednego ośrodka, który byłby liderem projektu, który wskazałby źródła finansowania i przeniósł ten projekt z fazy rozmów do wdrożenia. Jako redakcja, na pewno będziemy śledzić ten temat i aktualizować poczynania decydentów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwa przypadki nadmiernej prędkości w powiecie wejherowskim – kierowcy stracili prawa jazdy
Następny artykułTo już jutro – będą promować bezpieczeństwo podczas pikniku. „Bezpieczny Powiat” / 26 lipca 2024 r.