W ciągu ostatniego roku 61% organizacji doświadczyło przynajmniej jednego incydentu związanego z korzystaniem z chmury publicznej – ujawnia Check Point Software. To znaczący wzrost w porównaniu z 24% odnotowanym w roku poprzednim.
- Najczęstszymi incydentami były wycieki danych, które mogą prowadzić do nałożenia poważnych kar finansowych oraz do utraty reputacji. W związku z nadchodzącą dyrektywą NIS2, wpływ takich wycieków może być jeszcze bardziej dotkliwy.
Główne problemy z cyberbezpieczeństwem w firmach
Jednym z głównych problemów, z którymi borykają się organizacje, jest brak świadomości w zakresie bezpieczeństwa wśród pracowników – na co wskazuje 41% ekspertów.
Kolejną istotną barierą jest niedobór wykwalifikowanych pracowników: 32% respondentów wymienia ten problem jako kluczowy. Brak kompetencji z zakresu cyberbezpieczeństwa znacznie zwiększa podatność na zaawansowane ataki.
-
Mimo rosnącej świadomości potrzeby szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa, 44% organizacji prowadzi takie szkolenia zaledwie raz w roku.
-
Tylko 26% firm organizuje szkolenia co miesiąc, co prowadzi do powiększenia się deficytu umiejętności i większej podatności na skomplikowane ataki cybernetyczne.
Niedobór ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa
Z badania Check Pointa wynika, że aż 76% respondentów wskazuje na niedobór ekspertów bezpieczeństwa cybernetycznego w swoich organizacjach.
- Pomimo coraz bardziej zaawansowanych zagrożeń, 52% z nich ocenia umiejętności swoich zespołów jako przeciętne lub niższe, co zwiększa ryzyko finansowych strat wynikających z powodzenia cyberataków.
Integracja technologii sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML) zwiększa zapotrzebowanie na nowe umiejętności.
-
49% respondentów uważa, że ich eksperci ds. bezpieczeństwa muszą zdobyć nowe umiejętności związane z AI.
-
35% obawia się, że brak wiedzy w tej dziedzinie utrudni wdrożenie AI.
Dostęp do szkoleń i zasobów jest kluczowy dla przezwyciężenia tych barier.
Zdaniem analityków firmy Check Point Software, firmy muszą zrewidować swoje podejście do bezpieczeństwa, priorytetyzując edukację, prewencję oraz wykorzystanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych.
- Z raportu wynika, że 36% organizacji nie jest pewnych swoich zdolności w radzeniu sobie z nieznanymi zagrożeniami i atakami typu zero-day, takimi jak Log4j, podczas gdy 55% ma pewną dozę zaufania, lecz wciąż wyraża obawy.
Foto: Shutterstock
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS