A A+ A++

Bez większych zmian na złotym

Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2024-08-12 (09:58)

Początek tygodnia nie przynosi większych zmian na rynku złotego – rynek, jakby zastygł w oczekiwaniu na nowe impulsy. W poniedziałek rano za euro płaci się średnio 4,32 zł, a dolar jest wart 3,9550 zł. Większych zmian nie widać też na rynku EURUSD, gdzie pozostajemy wokół 1,0920. Piątek przyniósł kontynuację odbicia indeksów na Wall Street, choć w mniejszej skali. To przełożyło się na względnie pozytywny klimat w Azji, chociaż w Japonii mamy dzisiaj święto. Ten tydzień będzie dla złotego “krótszy” ze względu na czwartkowe święto i tzw. długi weekend dla większości uczestników rynku.

W kalendarzu uwagę zwrócą dane o PKB za II kwartał, które poznamy w środę – szacuje się, że wzrost gospodarczy przyspieszył do 0,9 proc. k/k i 2,8 proc. r/r. Rynek dostanie też ostateczne dane o inflacji CPI za lipiec, która w pierwszych szacunkach odbiła do 4,2 proc. r/r. Te informacje mogą być istotne z punktu widzenia oceny szans na cięcie stóp przez RPP jeszcze w końcu tego roku – rynek daje na grudzień zaledwie -18 punktów baz. Do tej pory “jastrzębia” retoryka krajowych decydentów była wsparciem dla złotego.

W najbliższych dniach kluczowa pozostanie sytuacja globalna. Rynek nieco zredukował prawdopodobieństwo interwencyjnej obniżki stóp przez FED we wrześniu (do -36 punktów baz.), ale cały czas trwa dyskusja w temacie ryzyka pojawienia się recesji w amerykańskiej gospodarce, czy też jednak scenariusza “soft landingu”. W tym tygodniu z USA napłynie kilka ważnych publikacji, które mogą mieć znaczenie. To lipcowa inflacja CPI w USA w środę, dynamika sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, oraz cotygodniowe bezrobocie w czwartek i nastroje konsumenckie w piątek. Duży wpływ na globalny sentyment będą mieć też informacje z Bliskiego Wschodu. Decyzja sekretarza obrony USA o przekierowaniu dodatkowych lotniskowców i łodzi podwodnych w okolice Izraela pokazuje, że ryzyko eskalacji konfliktu w kontekście spodziewanego odwetu Iranu i jego sojuszników wciąż pozostaje duże. Gdyby sytuacja na Bliskim Wschodzie pogorszyła się podczas długiego weekendu w Polsce, to mogłoby to mieć większe przełożenie na złotego ze względu na mniejszą płynność na rynku.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZOObozowisko, Noc Dinozaurów i wakacyjne warsztaty
Następny artykułZwiedzanie z duchami i legendami