A A+ A++

Gazeta podała, że „wszystko wskazuje na to, że mimo braku opublikowania stosownego projektu ustawy realizowane są zapowiedzi Ministerstwa Finansów (MF) dotyczące poprawienia funkcjonowania tzw. białej listy podatników VAT (istnieje od 1 września 2019 r.)”.

Czytaj też: Unimot – firma, która skorzystała na zwalczeniu szarej strefy

„Chodzi o rezygnację z karania przedsiębiorców, którzy zapłacą kontrahentowi przelewem (powyżej 15 tys. zł) na inny rachunek bankowy niż ten ujawniony na białej liście. Jednak warunkiem braku kary ma być dokonanie płatności w mechanizmie podzielonej płatności VAT (split payment). W ten sposób, za pomocą metody ‘kija i marchewki’, resort finansów zmierza do upowszechniania tego mechanizmu” – pisze „PB”.

Jak dodano, „zgodnie z harmonogramem prac legislacyjnych rządu projekt zawierający te zmiany miał być przyjęty przez Radę Ministrów do końca 2019 r.”. „Nie został” – czytamy. Dlatego gazeta zapytała MF, czy trwają nad nim prace i na jakim są etapie.

„Biuro prasowe MF odpowiedziało, że gotowym projektem zajmie się Rada Ministrów. ‘Projekt ustawy został skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów’” – odpisało biuro prasowe.

Kiedy jeszcze nie trzeba robić płatności na rachunek z listy?

„Jeżeli zapłata jest dokonywana na rzecz podatnika VAT zwolnionego, np. z uwagi na wykonywanie wyłącznie usług zwolnionych z VAT, wówczas nie ma potrzeby weryfikacji rachunku na wykazie podatników VAT. Podobnie, jeżeli zapłata jest dokonywana na rzecz podatnika zwolnionego z VAT z uwagi na poziom sprzedaży, w takiej sytuacji podatnik ten nie będzie nawet w ogóle widniał na wykazie (chyba, że zarejestruje się jako podatnik VAT zwolniony) i taki stan rzeczy jest zgodny z przepisami” – – tłumaczy wicedyrektor departamentu podatku od towarów i usług w MF Zbigniew Makowski.

Według Makowskiego, automatyczne wiązanie płatności z tym, czy podatnik występuje w wykazie podatników VAT, nie jest prawidłowe. Jak podkreślił, obowiązek zapłaty na rachunek uwidoczniony na wykazie podatników VAT ma zastosowanie tylko w pewnych specyficznych sytuacjach. Wskazał, że muszą być spełnione następujące warunki: transakcja, z którą związana jest płatność, przekracza … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Nie wahaliśmy się nawet przez moment”. WOŚP zagra dla walczącej z pożarami Australii
Następny artykułBal Karnawałowy w Dworze Bismarcka!