A A+ A++
fot.bon.ujd.edu.pl

„Bez barier – sytuacja osób z niepełnosprawnościami”

To zagadnienie nie dotyczyło tylko naszego miasta:

 Joanna Górna: W Polsce mamy 14,3 proc. osób z niepełnosprawnościami różnego rodzaju, to jest ponad 5 mln ludzi. My nie zdajemy sobie sprawy, jak to jest duża grupa, wielu osób nie widzimy, bo są zamknięte w swoich miejscach, ponieważ są bariery architektoniczne, komunikacyjne, postawy ludzkie. Chcemy po prostu o tym rozmawiać, co należy zrobić, żeby poprawić sytuację tych osób i włączyć ich do normalnego, takiego udziału w życiu społecznym, politycznym i oczywiście gospodarczym.


Jak mówi Joanna Górna, prof. UJD, pełnomocnik rektora dr. równego traktowania, przedstawiciele stowarzyszeń pomocowych, samorządów i środowisko naukowe, starają się przeciwdziałać takiemu wykluczeniu. To podobny problem w Częstochowie, jak i w całej Polsce. To cała gama działań do poprawy:

Piotr Rychter: Jak usprawnić problemy finansowe nie tylko osób z niepełnosprawnością, ale również ich opiekunów. Problem zwiększenia miejsc pracy dla tychże osób. Jak usprawnić regulacje prawne? Niedługo będą wybory do Parlamentu Europejskiego, czy rzeczywiście takie osoby z niepełnosprawnościami, mają zapewniony ten komfort głosowania? Celem tego całego sympozjum jest to, żeby wypracować mechanizmy, które przeciwdziałają dyskryminacji, marginalizacji, wykluczeniu osób niepełnosprawnych.

Jak te kłopoty rozwiązać – o tym dyskutowano w Częstochowie, mówił nam prof. Piotr Rychter, przedstawiciel Interdyscyplinarnego Centrum Naukowo-Badawczego UJD. Sympozjum częstochowskie przyciągnęło uwagę specjalistów z kraju, jak i z zagranicy. Sytuacja osób z niepełnosprawnościami jest często podobna w wielu krajach. „Ważne decyzje muszą zapaść na międzynarodowym forum…”:

Monika Wiszyńska-Rakowska: Na pewno taką próbą odwrócenia jest ratyfikacja Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnością, gdzie w każdym zdaniu pojawia się to, że są to osoby pełni praw, tylko ta równość, to nie jest tak, że dajemy wszystkim dokładnie to samo, tylko szukamy takich rozwiązań, żeby wszyscy mogli z nich realnie korzystać. A rozmawiamy o zmianach w prawie. To bardzo ważna była ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami i ta ustawa właśnie pokazała nam, że zmieniając nawet niewielkie rzeczy, sprawiamy, że te osoby realnie mogą wejść do budynku, załatwić bieżące sprawy urzędowe i korzystać z tego, co jest najważniejsze.

Ocenia Monika Wiszyńska-Rakowska, pełnomocniczka Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Spraw Osób z Niepełnosprawnościami. Do debaty na temat problemów, z jakimi mierzą się osoby niepełnosprawne, włączyli się także przedstawiciele samorządów powiatu częstochowskiego.

Czytaj także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie łatwo jest być lokalną liderką
Następny artykułOd piątku po katowickich ulicach jeździł będzie autonomiczny minibus. Przewiezie pasażerów w rejonie Muchowca i Doliny Trzech Stawów